Facebook Google+ Twitter

Kopalnia Rogóźno zagrozi Łodzi?

Na wybudowanie pod Łodzią przez Kopalnię Węgla Brunatnego „Adamów” nowej kopalni węgla brunatnego w Rogóźnie k. Zgierza nie zgadzają się łódzcy radni Lewicy Grzegorz Matuszak i Dariusz Joński.

Na budowę kopalni nie zgadza się również były prezydent Łodzi Józef Niewiadomski. - Jestem zdumiony milczeniem władz Łodzi w tej sprawie, przecież ta sprawa dotyczy również tego miasta - mówi polityk. Niewiadomski przekonuje, iż od kilkudziesięciu lat istnieją opracowania wybitnych autorytetów naukowych w dziedzinie ochrony środowiska, mówiące o zagrożeniach dla środowiska jakie niesie stworzenie na tym obszarze kopalni odkrywkowej. Radni i były prezydent zapowiedzieli, że będą wspierać w działaniach przeciwko budowie kopalni obecnych na dzisiejszej konferencji prasowej wicestarostę powiatu zgierskiego Krzysztofa Karpińskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Zgierskiego Józefa Dziemdzielę.

G. Matuszak, J. Niewiadomski, D. Joński, J. Dziemdziela, K. Karpiński / Fot. Ewelina KoperRadni Lewicy argumentują, że otwarcie kopalni poważnie zagrozi środowisku. - Tej kopalni nie ma nawet w regionalnych planach zagospodarowania przestrzennego - mówią.

- Nie chodzi nam tylko o jeże i zajączki czy ogromną dziurę w ziemi, ale o nasze świeże powietrze, komfort życia łodzian. Węgiel brunatny jest zasiarczony, a trzeba go spalać na miejscu. Wszystkie wyziewy spadną wtedy głównie na Łódź. Te mizerne resztki rzek, które próbujemy ratować, też znikną, bo znacznie obniży się poziom wód. Łódź stanie się stepem, a potem pustynią – ostrzega Grzegorz Matuszak, wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej.

Dariusz Joński zapowiada przygotowanie w tej sprawie projektu stanowiska rady do ministra środowiska – Będziemy wnosić o rozpatrzenie go podczas najbliższej sesji 18 lutego. Ta sprawa dotyczy zielonych płuc Łodzi - m.in. Lasu Łagiewnickiego, Doliny Sokołówki – dodaje. – Będziemy zachęcać radnych sejmiku województwa, by także zajęli stanowisko w tej sprawie.

Lewica proponuje inne wykorzystanie terenów w Rogóźnie – utworzenie uzdrowiska i budowę sanatorium. Przesłanką są znajdujące się tam m.in. wody geotermalne i lecznicze oraz borowina. Inny pomysł to wykorzystanie wód geotermalnych jako alternatywnego źródła ciepła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sprawa budowy kopalni w tych okolicach już spędza sen z powiek osobom mającym swoje działki letniskowe w Kęblinach. Robione są odwierty pod przyszłą inwestycję. Ta prześliczna dolina rzeki Moszczenicy z pięknym lasem grądowym także prawdopodobnie jest do "odstrzału". Litości!!!!
Czy czyste powietrze i kawałek pięknej przyrody w okolicach Łodzi nie ma dla decydentów już żadnego znaczenia? Obawiam się, że protest radnych to musztarda po obiedzie i płacz nad rozlanym mlekiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.