Facebook Google+ Twitter

Kopalnia w Tomisławicach? Ekolodzy protestują

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-15 11:02

Ekolodzy z Greenpeace zapowiadają wielką demonstrację przeciwko budowie nowej odkrywki węgla brunatnego w Tomisławicach w pobliżu jeziora Gopło.

Zdaniem ekologów inwestycja ta doprowadzi do wysychania jeziora i zniszczy cały ekosystem. W manifestacji ma wziąć udział około tysiąca osób. Miasteczko Greenpeace, wyrosło na skraju kopalnianej odkrywki Jóźwin koło Konina.

Rzecznik prasowy organizacji Jacek Winiarski, powiedział Radiu Merkury, że ta demonstracja będzie wyjątkowa ponieważ ekologów popiera też ludność lokalna.

Arkadiusz Michalski z konińskiej kopalni zapewnia, że Gopło jest bezpieczne. Podkreśla, że woda odprowadzana z odkrywki nie tylko nie dopuści do wyschnięcia jeziora ale także poprawi jakość jego wód.

Słowa konińskich górników potwierdza także przedstawiona wczoraj ekspertyza Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Według niej odkrywka "Tomisławice" nie wpłynie negatywnie na jezioro Gopło.

Ekspertyzę na temat oddziaływania na środowisko naturalne nowej odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" zamówił kilka miesięcy temu Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To on zorganizował również dzisiejsze spotkanie w Piotrkowie Kujawskim, na którym przedstawiono szczegóły niezależnej ekspertyzy.

Według niej działalność wydobywcza kopalni nie doprowadzi do spadku poziomu wody w jeziorze Gopło, ani w innych okolicznych akwenach. O tym mówiły już wcześniejsze badania, którymi dysponuje Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Arnoldzik
  • Arnoldzik
  • 13.02.2011 00:28

Stan wód J. Gopła się obniżył to wina odwiertów próbnych odkrywki Tomisławice. Obecnie wiele trenów Nadgoplańskich jest zalana i to też wina spustu wody z kopalni. Siejący iście Goebbelsowską propagandę stronniczy portal Kruszwica org. oraz stowarzyszenie Goplanie XXI powołując się na pseudo ekologów i nie poparty żadnymi badaniami raport Greenpeace chce wmówić mieszkańcom tragiczne w skutkach efekty odkrywki Kopalni "Konin". Ta pseudoekologiczna organizacja w razie potrzeby wypuści ich dyżurnego kumaka nizinnego, który jeżdżąc po całej Polsce służy jako rekwizyt wspomagający protesty.
Organizacje pseudoekologiczne są głównym hamulcem rozwoju zarówno infrastruktury przemysłu energetycznego, transportowego jak i żeglugi śródlądowej w Polsce. Wzywam zatem szanownych ekologów o zdeponowanie wszelkich dóbr cywilizacji i zamieszkanie na okres próbny w lesie żywiąc się ziołami, szyszkami i mchem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.