Facebook Google+ Twitter

Kopalnie na Śląsku nie zostaną zlikwidowane!!!

W ramach zawartego porozumienia zawartego pomiędzy górniczymi związkami zawodowymi – jako stroną społeczną oraz rządem nie dojdzie do planowanej likwidacji 4 kopalń na Śląsku. Plan ich likwidacji oznaczałby dla Śląska prawdziwą katastrofę!

Tylko dzięki determinacji górniczych związków zawodowych, strajku górników oraz akcji protestacyjnych w obronie górnictwa na Śląsku w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi, zdecydowanego poparcia ze strony samorządów i gmin górniczych, politycznej opozycji oraz środowiska naukowego a także ogłoszenie pogotowia strajkowego przez NSZZ „Solidarność”, - nie doszło do zaplanowanej przez rząd likwidacji 4 kopalń na Śląsku, które zdaniem rządu są nierentowne. Zamiast tego mamy porozumienie następującej treści:

https://www.premier.gov.pl/files/files/pelna_tresc_porozumienia_rzadu_z_gornikami.pdf


Rzekomo autorski plan programu naprawczego dla Kampanii Węglowej został stworzony przez Ministerstwo skarbu Państwa. Jednak udało mi się dotrzeć do informacji, które mówią o tym, że autorem tego planu nie jest rząd, ale zagraniczna firma konsultingowa „Boston Consulting Grup”. Rząd jak się okazuje całkowicie oparł się na opiniach Oktawiana Zająca, który domagał się likwidacji trwale nierentownych kopalń. Czy dlatego rząd tak uparcie dążył do likwidacji tych 4 kopalń i dlaczego rząd nie korzystał z opinii polskich naukowców w tej sprawie?

http://gornictwo.wnp.pl/oktawian-zajac-boston-consulting-chore-gornictwo-czeka-operacja,238944_1_0_0.html

Również i Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowała jak to określił zarząd, - pakiet rozwiązań oszczędnościowych mających na celu ratowanie spółki oraz ochronę miejsc pracy. Jak się okazuje program ten został tak opracowany, aby podobał się polskiemu rynkowi finansowemu zdominowanemu przecież przez zagraniczne banki. Oznacza to, że ten plan został opracowany zgodnie z oczekiwaniami finansistów.

http://www.mpolska24.pl/wiadomosc/ramka/jsw-musi-ci261263-koszty-pracownicze-by-nie-utraci263-p322ynno347ci-capex-w-15-blisko-14-mld-z322-wywiad

Jak do tej pory, rząd nie podjął z stroną społeczną ani też parlamentarną opozycją dyskusji w jaki sposób sprawić, aby polski węgiel był konkurencyjny – skoro tak bardzo jest opodatkowany?!! W naszym kraju spółki węglowe płacą aż 23 różne podatki z czego aż 9 obciążeń podatkowych dotyczy wyłącznie przemysłu wydobywczego. I tak do przykładu u nas stawka podatku VAT wynosi 23%, kiedy w Rosji jest to jedynie 15% a w Australii będącej głównym producentem węgla koksowego – jest to tylko – 14 %. Pozostaje więc zapytać – w jaki sposób polski węgiel ma być konkurencyjny w stosunku do węgla z innych krajów?


W mediach też ciągle powtarza się opinie o dopłacaniu pieniędzy do górnictwa z budżetu państwa. Jednak prawda okazuje się zupełnie inna. W ciągu ostatnich 25 lat górnictwo odprowadziło do budżetu państwa około 200 mld złotych a w ramach rządowych subwencji otrzymało jedynie – 38 mld złotych. Powstaje więc pytanie kto do kogo dopłaca?

http://telewizjarepublika.pl/panstwo-tylko-doplaca-do-gornictwa-do-budzetu-wplywaja-miliardy-zlotych-z-gornictwa,15803.html


Często o górnictwie na Śląsku wypowiadają się osoby niemające żadnego pojęcia o specyfice tego regionu. Tutaj kopalnie nie tylko są jednym z głównym pracodawców w regionie, ale też największym z podmiotów gospodarczych – płatnikiem budżetów samorządów z których finansuje się szkoły, szpitale czy drogi. Dlatego utrzymanie polskiego górnictwa jest tak ważne dla mieszkańców Śląska o czym świadczyła ilość ludzi biorąca w górniczych protestach!!!

http://www.tvs.pl/informacje/strajk-gornikow-na-slasku-protesty-blokady-drog-i-glodowka-relacja-z-15-stycznia

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/zdjecia/3715314,strajk-w-bytomiu-nie-oddamy-kopalni-zdjecia-wideo-strajk-na-slasku-gniew-gornikow-kwk-bobrek,4744728,id,t,zid.html

http://niezalezna.pl/63301-wielki-marsz-w-gliwicach-mieszkancy-slaska-solidarni-z-protestujacymi-gornikami


Sponsorowane przez zarówno rząd jak i zagraniczny kapitał media w sporze z górnikami z jednej strony starały się budować podziały pomiędzy górnikami i reprezentującymi ich związkowcami a resztą społeczeństwa z drugiej zaś pokazywać rządowy plan likwidacji 4 kopalń – jako jedynie słuszny i niezbędny dla ratowania całej Kampanii Węglowej.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie-gornictwo-dostaje-miliardy-wsparcia,234,0,1670634.html

http://opinie.newsweek.pl/gornicy-znowu-strajkuja-do-strajku-przylaczylo-sie-juz-1300-osob,artykuly,354772,1.html

Autorzy tych ostatnich artykułów, zajadle atakujących górników, jakby zapomnieli wspomnieć o tym jak bardzo wzrosły koszty funkcjonowania zarządów spółek giełdowych za rządów Platformy Obywatelskiej.

http://wgospodarce.pl/opinie/18097-tak-zarabiaja-prezesi-spolek-weglowych-za-rzadow-po

W sporze o polskie górnictwo warto też poznać niezwykle budujące polskiego stanowisko środowiska naukowego!!!

http://ako.poznan.pl/5397/#more-5397


Rządzący co prawda przyznają, że jednym z przyczyn narastania zadłużenia polskich kopalń jest utrzymująca się niska cena węgla i to zarówno węgla energetycznego jak i koksowego. Jednak nie mówi o tym, że główną przyczyną tych spadków jest wprowadzony przez UE i niezawetowany przez Polskę – (pakiet klimatyczno - energetyczny) Dzięki wprowadzeniu tego pakietu doszło do zmniejszenia popytu na węgiel zarówno energetyczny jak i koksowy na terenie UE co w ostatecznym rozrachunku doprowadziło do mocnego spadku cen węgla energetycznego i koksowego na rynkach światowych i wypierania polskiego węgla przez węgiel rosyjski czy australijski.

Za skandaliczne uważam, brak zawetowania przez Polskę, ( pakietu klimatyczno – energetycznego), który uderzył zarówno w polski przemysł węglowy, koksowy jak i stalowy. Zmniejszenie zapotrzebowania na stal w polskich i europejskich hutach uderzyło rykoszetem w finansową kondycję największego producenta węgla koksowego jakim jest – Jastrzębska Spółka Węglowa uzależniona co trzeba podkreślić od koncernu indyjskiego Mittal Steel, który jest jednym z największych odbiorców węgla koksowego w Polsce.

http://www.eecpoland.eu/wiadomosci/przemysl-stalowy-na-swiecie-rosnie-w-europie-sie-kurczy,225811.html

http://hutnictwo.wnp.pl/bez-realistycznej-polityki-klimatycznej-hutnictwo-sie-podda,241605_1_0_0.html

Polska realizuje unijne plany zredukowania dwutlenku węgla, kosztem własnego przemysłu. Dlatego właśnie przemysł na Śląsku znalazł się w tak trudnej sytuacji, którą chcą wykorzystać wszyscy Ci, którzy chcą aby Śląsk stał się jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną, gdzie ludzie będą pracować jak wyrobnicy. W wielu jeśli nie w większości zagranicznych koncernów działających w tych strefach – mamy właśnie taką patologiczną sytuację.

Zamiast więc negocjowania pakietu darmowych uprawnień do emisji CO2, rząd powinien domagać się od UE unijnych środków na wprowadzenie nowoczesnych technologii redukujących emisję dwutlenku węgla. Mam jednak obawy, że w zamian za otrzymanie darmowych uprawnień do emisji CO2. Rząd PO zgodził się na redukcję przemysłu węglowego w Polsce przez likwidację 4 kopalń uznanych za nierentowne oraz utrzymanie niekorzystnego dla polskiego węgla systemu podatkowego.

Warto również poznać autora handlu emisjami CO2. Okazuje się, że nie chodzi tutaj o ochronę klimatu, ale o powstanie kolejnego bardzo opłacalnego biznesu, – który nazwałem biznesem handlu emisjami CO2. I dokładnie tyle ile tracą państwa z powodu emisji CO2, zyskują najwięksi spekulanci finansowi świata – tacy jak bank J.P Morgan czy bank Goldman Sachs.

Pamiętając o tym, że to te banki kontrolują cały światowy rynek surowcowy i teraz stworzyli nowy rynek handlu emisjami, staje się oczywiste, że w interesie tych banków leży wymuszenie na państwach polityki przemysłowej wyniszczającej przemysł państw, które zgodziły się na płacenie za emisję CO2. W tej grupie państw znalazła się i Polska. To nie UE, ale właśnie bank Goldman Sachs stworzył w 2009 roku w USA rynek handlu emisjami CO2 – nazwanym kredytem węglowym i to znowu ten bank stoi za promowaniem ekologicznej i antywęglowej krucjaty. Jednak USA odrzuciły możliwość ograniczenia potencjału własnego przemysłu ciężkiego, dlatego Goldman Sachs robi wszystko, aby handel emisjami stał się podstawą polityki klimatycznej UE i aby cena węgla pozostała na niskim poziomie. Przez czysto spekulacyjną grę na spadek cen węgla na rynku surowcowym, Goldman Sachs doprowadził do sytuacji, w której cena węgla na rynkach światowych jest niska.

Według jego raportu, rynek CO2 będzie jednym z największych na świecie. Zdaniem analityków tego banku zyski firm inwestycyjnych z handlu CO2 wyniosą około 2 mld dolarów rocznie- co trzeba dodać kosztem przemysłu ciężkiego w krajach, które zgodzą się na płacenie podatku węglowego” wymyślonego przez spekulantów Goldmana. Obecnie ofiarą gry tego niebezpiecznego pasożyta stał się polski przemysł.

Niewykluczone, że za pomocą tej gry Goldman Sachs chce doprowadzić do likwidacji konkurencji dla amerykańskiego węgla, po czym ceny węgla na rynku światowym poszybują w górę. Tutaj czytelnicy mogą się sami przekonać jaki wpływ na gospodarkę praktycznie każdego kraju – ma bank Goldman Sachs.

https://www.youtube.com/watch?v=kpE4b39HNS4

I na koniec co można zrobić, aby uratować nie tylko polski przemysł węglowy i powiązane z nim branże przemysłu, ale też szerzej – odbudować polską gospodarkę?

W moim przekonaniu ten cel można osiągnąć poprzez: zmniejszenie opodatkowania polskiego węgla do poziomu cen węgla zalewającego polski rynek, zmniejszenia importu węgla poprzez wprowadzenie węglowych kontyngentów, wprowadzenia unijnego wsparcia dla przemysłu energochłonnego, pozyskania jak największej ilości środków przeznaczonych na odbudowę polskiej gospodarki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, pozyskania wystarczających środków z unijnego funduszu dostosowania do globalizacji (EFG) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ważną rolę w generowaniu nierentowności kopalń, odgrywa wyprowadzanie majątku z spółek węglowych do firm prywatnych. Poruszam ten temat w artykule pt. W obronie górnictwa” link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadszedł czas, aby zniszczyć ostatecznie dwugłową wstrętną hydrę PO+PSL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Udało mi się dotrzeć do informacji, że Goldman wraz z Putinem, chcą zniszczyć polskie górnictwo, ponieważ odnaleźli wspólnych przodków. Dlatego, właśnie, rosyjski węgiel zalewa Polskę. Przedtem Goldman Sachs zniszczył górnictwo niemieckie, brytyjskie, francuskie, belgijskie. Polskie, natomiast, niszczy na życzenie Putina. Zgadzam się z Autorem - tak działają banksterzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie autorze proszę nam jeszcze wyjaśnić jak to się dzieję że te podatki wykańczają wybiórczo kopalnie..? Dlaczego np lubelska "Bogdanka" fedrująca w stosunkowo słabych pokładach na dużej głębokosci jest rentowna, przynosi zyski, płaci podatki A DO TEGO INWESTUJE W NOWE SZYBY...? Proszę nam przytoczyć dane dotyczące liczby zatrudnionych w stosunku do ilości wydobywanego węgla w polskich i zagranicznych kopalniach...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Z tych 7 mld w 2013: 2 to VAT, 3,5 to ZUS, a 1 to pod. doch./

To miało być pytanie, bo danych nie sprawdzałem.
A zatem czy z tych 7 mld w 2013: 2 to VAT, 3,5 to ZUS, a 1 to pod. doch. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet dzisiaj rano w osiedlowym sklepiku, odprowadziłem co nieco do budżetu, ba, to był CAŁY podatek VAT od produktu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

/W ciągu ostatnich 25 lat górnictwo odprowadziło do budżetu państwa około 200 mld złotych a w ramach rządowych subwencji otrzymało jedynie – 38 mld złotych./

A wie Pan ile ja odprowadziłem do budzetu przez ostatnie 25 lat ? ;)
A ile otrzymałem w ramach rządowych subwencji? ;)

Z tych 7 mld w 2013: 2 to VAT, 3,5 to ZUS, a 1 to pod. doch.

Panie Marku, jest Pan w stanie przedstawić rzetelny obraz sytuacji ( w poównaniu do innych podmiotów gospodarczych) w Excelu na przyklad, czy tylko żonglować wybiórczo cyferkami bez kontekstu ?

BTW, są kwestie, z którymi się zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.