Facebook Google+ Twitter

Koparka nie uszkodziła gazociągu w Jankowie Przygodzkim

Biegli, badający przyczynę wybuchu gazociągu w Jankowie Przygodzkim, do którego doszło w listopadzie zeszłego roku, orzekli, że przyczyną katastrofy nie było zahaczenie łyżką koparki o instalację. Prace biegłych trwać będą nadal.

Pożar gazociągu w Jankowie Przygodzkim / Fot. ok24.tv14 listopada 2013 roku około godziny 13:30 w Jankowie Przygodzkim (powiat ostrowski) doszło do rozszczelnienia gazociągu relacji Gustorzyn-Odolanów, wybudowanego w 1977 roku. Awarii uległa instalacja, w której ciśnienie gazu wynosiło 5,4 MPa. W wybuchu zginęło dwóch pracowników, którzy prowadzili prace ziemne przy budowie następnego rurociągu. 13 osób zostało wtedy rannych.

Zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak podał dziś, że śledczy otrzymali opinię mechanoskopijną, opracowaną przez biegłych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Przedmiotem badania biegłych były zabezpieczone, wycięte fragmenty uszkodzonego gazociągu. Przeprowadzone badanie nie wykazało uszkodzeń mechanicznych fragmentów. W ocenie biegłych, wskazuje to, iż nie doszło do rozszczelnienia gazociągu w wyniku uszkodzenia łyżką koparki.

- Uzyskana opinia będzie dodatkowo weryfikowana innymi działaniami. Nie jest jeszcze możliwe dokonanie kategorycznych ustaleń odnośnie przyczyny rozszczelnienia gazociągu - powiedział.Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim planuje powołać biegłego z dziedziny metaloznawstwa i spawalnictwa, a także pożarnictwa. Prokuratura czeka także na opinię biegłych z dziedziny geologii, która jest już opracowywana. - Opinia geologów dotyczy struktury i mechaniki gruntu w obrębie wykopu, w którym doszło do rozszczelnienia rur - zakończył Walczak.

W sprawie eksplozji gazu w Jankowie Przygodzkim przesłuchano dotychczas ponad 80 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.