Facebook Google+ Twitter

Kopenhaga: czystość, nowoczesność i... rowery

Korespondencja prosto ze stolicy Danii. Od trzech dni przebywam na krótkim wypoczynku przed sesją u mojej przyjaciółki w Kopenhadze. Opowiem Wam krótko o moich wrażeniach z tego pobytu.

Jeden z licznych kanałów w Kopenhadze fot. P.DrzewieckiPierwsze wrażenie

Z Malme, dokąd przyleciałem z Warszawy, musiałem przejechać autobusem do stolicy Danii. Gdy wysiadłem, od razu poczułem chłodny wiatr – to oznaka bliskości morza. Architektura Kopenhagi jest bardzo ciekawa. Przeważają budynki niskie, przypominające kamienice. Tylko na przedmieściach można spotkać wieżowce, których tak dużo jest w naszych miastach.

C zystość i nowoczesność Główny plac przed Parlamentem fot. P.Drzewiecki

Praktycznie na każdym kroku rzuca się w oczy czystość ulic i budynków, czyl i to, czego na co dzień nam brakuje w Polsce. Pociągi, którymi podróżuję, w Polsce póki co mogą pozostać tylko marzeniem. Aż przyjemnie wsiąść do takiego pojazdu i jechać nawet w najdalszy zakątek kraju. Inna rzecz, że transport w Kopenhadze jest potwornie drogi (przykładowo jeden bilet kosztuje ok. 8 zł na 1,5 godziny). I nie ma ulg dla studentów.

  Miasto rowerów

Wszędzie tutaj można się zetknąć z życzliwością i uśmiechem mieszkańców. Każdy chętnie pomaga dotrzeć na miejsce i pokazuje drogę, z uśmiechem wita w sklepie czy na poczcie. Nikt nie zwraca uwagi na różnicę wyznania, kolor skóry czy orientację seksualną. 

Centrum handlowe fot.P.DrzewieckiNie wiem, czy także innym miastom Danii, ale Kopenhadze na pewno można nadać przydomek „miasta rowerów”. Tutaj praktycznie pod każdym domem, na każdym skrzyżowaniu, można natknąć się na stojące rowery i podróżujących nimi ludzi. To zdecydowanieKopenhaga w pełni fot. P.Drzewiecki najpowszechniejszy środek transportu w tym mieście. I nie ważna jest pora, bo Duńczycy jeżdżą na rowerach przez cały rok. A dzięki temu dbają o swoją kondycję i o stan środowiska. To także niezły sposób na oszczędzanie

Pozostały mi jeszcze dwa dni tego krótkiego pobytu w stolicy Danii. Napisałem wam króciutką relację z tego, co najbardziej rzuciło mi się w oczy. Dołączam kilka zdjęć. Zobaczcie jak wygląda Kopenhaga na początku 2007 roku. W końcu dziennikarze Wiadomości24.pl pracują także za granicą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wiem, że nie wyczerpałem tematu na temat KOpenhagi, ale jak wspomniałem to tylko takie pierwsze wrażenia. Więcej mam zamiar napisać po powrocie, jak tylko w przerwie nauki do sesji znajdę chwilkę czasu. Trochę zobaczyłem, m;in te miejsca, o których mówisz:) Pozdrawiam wszystkich użytkowników W24 prosto z Kopenhagi:) Niestety już jutro kończę moją małą przygodę w tym mieście, ale na pewno na długo pozostanie ono w mojej pamięci :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i mam zgryz... ;) Bo z jednej strony, Kopenhagę po prostu kocham i pobyt w niej to był najpiękniejszy tydzień mojej "kariery" turystycznej... A z drugiej, napisanie przy takiej ilości potencjalnego materiału (A ratusz? A Christian IV i ufundowane przez niego budynki? A wieża astronomiczna? A Nyhavn? A Tivoli? A Gliptoteka? A browar Carlsberga? A giełda? A pałace królewskie?) tak króciutkiej notki woła o pomstę do nieba... Wiem, czepialski jestem. ;)

Ale to co napisałeś jest szczerą prawdą - Kopehaga to miasto piękne i aż żal, że jest tak daleko i drogo... Ja chcę tam wrócić! :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kopenhaga to jedno z tych miast, które bardzo chcę zobaczyć :-) Ale będzie musiala jeszcze trochę poczekać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

-" Tutaj praktycznie pod każdym domem, na każdym skrzyżowaniu, można natknąć się na stojące rowery "- ciekawa jestem czy te rowery są przypięte łańcuchami ,czy tez tak jak w Berlinie można je po prostu pozostawić na ulicy... w Paryżu nawet wchodząc do piekarni bo bułki rower trzeba przypiac bo zaraz znajdzie nowego właściciela.

- "Nikt nie zwraca uwagi na różnicę wyznania, kolorze skóry czy orientacji seksualnej."- to normalne ,ze nikt nie zwraca uwagi na orientacje seksualna... jeśli nikt nie chodzi z transparentem manifestującym swa odmienność seksualna
;-) Czystość w mieście ,ahhhh-moje marzenie.Pozdrawiam z brudnego Paryża ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.