Facebook Google+ Twitter

Kopenhaga: Końcowa faza rozmów na szczycie klimatycznym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-16 07:43

Obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz pomoc finansowa dla krajów rozwijających się - to główne tematy szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze. Spotkanie wkroczyło w decydującą fazę, bo do stolicy Danii przyjeżdżają już przywódcy państw i to właśnie oni powinni ostatecznie dojść do porozumienia w najważniejszych sprawach, związanych z walką ze skutkami zmian klimatycznych.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun apeluje do przywódców o jedność i unikanie podziałów. Prócz ustalenia limitów emisji CO2, Ban Ki Mun proponuje wypracowanie innych mechanizmów, które zwolnią tempo globalnego ocieplenia.

- Potrzebujemy jeszcze większego łagodzenia skutków ocieplenia, tak aby temperatura na Ziemi nie wzrosła o więcej niż dwa stopnie. Dlatego wzywam kraje rozwinięte, by podniosły poprzeczkę. Większe ambicje każdego są w interesie nas wszystkich - powiedział Ban Ki Mun.

Jak dotąd, pracującym na szczycie w Kopenhadze negocjatorom nie udało się dojść do porozumienia. Jednym z powodów jest poważna różnica zdań w kwestii szczegółów paktu między krajami bogatymi takimi jak Stany Zjednoczone, Kanada czy kraje Europy, a państwami rozwijającymi się, skupionymi w grupie G77 oraz Chinami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.