Facebook Google+ Twitter

Kopenhaga: Obama na szczycie klimatycznym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-18 10:05

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyleciał do Kopanhagi na szczyt klimatyczny. Jest jednym z dziesięciu światowych przywódców spodziewanych w duńskiej stolicy.

Obama weźmie udział w sesji plenarnej, wygłosi przemówienie i odbędzie serie spotkań dwustronnych. Kluczem do sukcesu konferencji będzie porozumienie pomiędzy USA i Chinami, które są największymi emitentami gazów cieplarnianych.

Przed wyjazdem do Kopenhagi Barack Obama zadeklarował, że Stany Zjednoczone są gotowe zredukować emisję gazów cieplarnianych o 17 procent do roku 2020. Przedstawiciele Białego Domu poinformowali, że dalej idących zobowiązań ze strony USA w tej sprawie nie należy się spodziewać.

W nocy w Kopenhadze spotkało się 15 wpływowych liderów świata, aby doprowadzić do osiągnięcia porozumienia klimatycznego. Szczegóły obrad nie są znane. Uczestniczyli w nich przywódcy z Unii Europejskiej - Jose Manuel Barroso, Angela Merkel, Nicolas Sarkozy, Gordon Brown, Frederik Reinfelt, Jose Zapatero oraz polski premier Donald Tusk, a także sekretarz generalny ONZ Ban-Ki-Moon, sekretarz stanu USA Hillary Clinton oraz przedstawiciele Indii, Chin, Indonezji czy Australii.

Unijni politycy chcieli przekonać pozostałych do konkretnych deklaracji klimatycznych. Chodzi głównie o wspomniane kwestie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i pomocy dla krajów rozwijających się.

Rozmowy prowadzone w ramach szczytu ONZ w stolicy Danii nazywane były spotkaniem ostatniej szansy. Dziś jest bowiem ostatni dzień tej międzynarodowej konferencji i zarazem ostatni, na którym może dojść do podpisania nowej umowy o cięciach w emisji gazów cieplarnianych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.12.2009 12:07

Po pierwsze 1200 limuzyn, po drugie 140 prywatnych samolotów na szczycie.
Cała ta propaganda wyprodukuje 41 tysięcy ton dwutlenku węgla !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.