Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20469 miejsce

Kopenhaga. Zuchwała kradzież dzieła Rodina z muzeum Glyptotek

Kradzieży dzieła Auguste'a Rodina dokonano jeszcze w lipcu, ale z przyczyn znanych tylko policji, poinformowano o fakcie dopiero teraz. Dwóch mężczyzn wyniosło rzeźbę z kopenhaskiego muzeum Glyptotek wprost przed obiektywami kamer ochrony.

'Człowiek ze złamanym nosem' aut. August Rodin; eksp. Glyptotek, Kopenhaga (skradziony, dn. 16.07.2015). http://blogs.denmark.dk/mariavittoria/2012/11/01/the-glyptoteks-rodin/ / Fot. DRAKKAR(T)Dwóch mężczyzn udających turystów, czy koneserów sztuki, odwiedziło w dniu 16 lipca kopenhaskie muzeum sztuki Glyptotek. Nie niepokojeni przez kogokolwiek zdjęli z cokołu rzeźbę "Człowieka ze złamanym nosem" autorstwa Auguste'a Rodina i schowali do torby. Złodzieje zdołali opuścić gmach mimo kamer, ochrony i obecności osób postronnych.

Akt kradzieży trwał około 12 minut. Kopenhaska policja uważa, że ma do czynienia ze starannie zaplanowaną przestępczą akcją. Z ustaleń tamtejszych stróżów prawa wynika, że na kilka dni przed kradzieżą złodzieje dwukrotnie odwiedzili muzeum. Manipulowano wtedy przy eksponacie i wyłączono alarm.

Policja poszukuje dwóch mężczyzn w wieku 30-40 lat, średniej budowy, 170-175cm wzrostu, którzy "są prawdopodobnie z Europy Wschodniej". W sprawę zaangażowali się już funkcjonariusze Europolu i Interpolu.

Dzieło francuskiego artysty wyceniane jest na ok. 300 tysięcy dolarów. Rodin stworzył popiersie z brązu w 1863 roku. Rzeźba o wysokości 25,5 cm była w posiadaniu duńskiego już 95 lat. Local.dk cytuje dyrektora Glyptotek, Flemminga Friborga: "To jest straszne. Utraciliśmy najważniejsze dzieło w zbiorach."

Dzieła Rodina mają niezwykłą właściwość do przygód ze złodzieja,i sztuki. W 2011 roku podczas aukcji w słynnym nowojorskim Christie’s okazało się, że pod młotek oddano "Młodą dziewczynę z wężem" autorstwa francuskiego rzeźbiarza, którą skradziono 24 lata wcześniej z domu kolekcjonera w Beverly Hills. Dzieło wyceniane na 100 tysięcy dolarów wpadło w ręce włamywaczy, którzy drogą niebywałej okazji nabyli dorobiony komplet kluczy do mieszkania właściciela zbiorów. Sprzedawcą była opiekunka domu, która zainkasowała w ten sposób 5 tysięcy dolarów. Kobietę odnaleziono po pewnym czasie, ale milczała niczym zaklęta w przednim marmurze, za czym nie udało się odzyskać innych dzieł skradzionych w 1991 roku. Stratę oszacowano na łączną sumę miliona dolarów, a wśród zaginionych prac był wstępny szkic do słynnego "Pocałunku" Rodina i jego "Wieczna wiosna". Odzyskanie "Młodej dziewczyny z wężem" w 2011 roku nie znaczyło zatem zaczątku dobrej passy dla zaginionych dzieł Rodina. Jeszcze w tym samym roku skradziono popiersie z brązu pisarza Honore de Balzaca, które pozostawało w kolekcji Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Kiedy indziej skradziono brązowe popiersie samego Rodina, wykonane przez Camille Claudel, jego muzę i największą miłość. Praca wyceniana nawet na milion dolarów zniknęła z Guéret Art and Archaeology Museum we Francji w 1999 roku. W 2012 roku odnalazła się w samochodzie jednego z handlarzy antykami w okolicach Lionu. Przed zakusami złodziei sztuki nie uchował się nawet najbardziej znany "Myśliciel" Rodina. W 2007 roku został skradziony wraz z sześcioma innymi dziełami z ogrodu muzeum Singer Laren w Amsterdamie. Odnalazł się uszkodzony po dwóch latach.


źródła: Copenhagen Post
Local.dk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.