Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

769 miejsce

Kopernik był Polakiem? Wikipedia ma problem z narodowością astronoma

Jak się okazuje, takie pytanie mogą sobie zadawać niektórzy ludzie na świecie. Choć dla nas Kopernik był wielkim Polakiem, to sprawa wcale nie jest taka oczywista, o czym świadczą choćby informacje na Wikipedii w innych wersjach językowych niż nasza.

 / Fot. www.pinakoteka.zascianek.pl/PDSprawa narodowości tego wielkiego astronoma znów nabrała rozgłosu. Ma ona związek z kontrowersjami jakie wiążą się z nadaniem europejskiemu centrum satelitarnemu (GMES) nazwy Copernicus lub, jak woleliby Niemcy, Kopernikus. Nasi sąsiedzi wielokrotnie podkreślali, że ten wybitny naukowiec urodził się w Prusach, w niemieckiej rodzinie (mówił o tym choćby Günter Verheugen). Polacy, słusznie zresztą, optują za łacińską pisownią nazwiska.

Zobacz też: Poprawiajmy błędy na "Wikipedii"!


Zostawiając część rozważań historykom, sprawdziłem kim dla światowej społeczności jest ten wielki astronom.

Niemiecka Wikipedia jak ognia unika informacji o związkach Kopernika z Polską (nie podając nawet pisowni jego nazwiska w naszym języku). Niemiecki album z Auf den spuren Grosser Deutscher zalicza astronoma w poczet wybitnych Niemców.

W Polsce trudno szukać kontrowersji na temat narodowości Kopernika. Według tego co naucza się w szkołach, pisze w książkach i encyklopediach, jest on uznawany za wielkiego Polaka. Ale jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste.

Bośniacka wersja Wikipedii podaje, że Kopernik był niemieckim astronomem. W Albanii zaś, doczekał się on tablicy pamiątkowej. Ale doczekał się jej nie polski, a niemiecki naukowiec.

W bułgarskiej, serbskiej, słowackiej i ukraińskiej wersji tej popularnej internetowej encyklopedii czytamy o polsko-niemieckim astronomie.

Rosjanie używają określenia polski i pruski, Białorusini zaś pruski uczony polskiego pochodzenia. Francuzi użyli sformułowania astronom języka niemieckiego, a Holendrzy piszą o kanoniku z Polski, który etnicznie był niemieckojęzyczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Chciałem przekazać, że to co dla Polaków jest oczywiste, w innych państwach już mniej. Albo jest w ogóle na odwrót. Bo niewiele osób zdawało sobie z tego sprawę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy 16 letniemu Chopinowi znajomi Prusacy w Berlinie z oburzeniem mówił że Kopernik jest Niemcem a Polacy stawiają mu pomnik to im odpowiedział '' według waszego rozumowania Jezus Chrystus rodząc się w Judei, powinien być uważany za Turka''

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuję mi bardzo jakiej s puenty w artykule. Nie bardzo wiem co nam chciał autor przekazać?. To, że Kopernik był Polakiem jest oczywiste dla każdego kto zadał sobie trud poczytania o nim. Jeśli ktoś czerpie wiedzę z encyklpedii interenetowych tylko to dla mnie może uważać Kopernika za kosmitę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem dawno temu w budynku Walhalla w bawarskim Donaustauf.
Jest tam popiersie niemieckiego bohatera Copernicusa.
Cieszmy się, że spór o "polskość", bądź "niemieckość" Mikołaja w ramach UE traci na zapalczywości...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenny artykuł. Niezależnie od tego, kto ma rację w tym sporze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy, którzy oglądali film Machulskiego "Seksmisja"na pewno pamiętają ,że "Kopernik była kobietą".
A poza tym powstał nawet serial pt. "Kopernik" z Andrzejem Kopiczyńskim w roli głównej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, Kopernik nie został uwieczniony żadnym filmem fabularnym ani nawet dokument- fabularną opowieścią. Tak jakby, wszyscy bali się ruszać tożsamości Kopernika. Czasy były takie, że językiem polskim nie posługiwali się ludzie nauki, ani nawet studenci - żaden żak. Masz raję Łukaszu czas najwyższy tę sprawo jasno postawić. Lecz kto się odważy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można napisać, panie Pawle.

Ja znam sprawę trochę bardziej, niż to jest opisane w tekście, ale postanowiłem że nie poruszę innych wątków.

Temat w dużej mierze dotyczy właśnie GMES i tego, że nasz rząd trochę zaspał, a Niemcy chcieli to wykorzystać. Musimy być baczni. Pojawiają się liczne głosy, że MSZ powinno wyłożyć pieniądze na jakiś krótki choćby film o Koperniku, czy też jakieś materiały promocyjne. Potrzeba nam więcej sprytu, promocji. A niekiedy mamy naprawdę czym się chwalić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może Łukasz, z pomocą redakcji, napiszesz do MSZ. To przecież kompetencja tego resortu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

MSZ ma pole do popisu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.