Facebook Google+ Twitter

Kopernik nowym pierwiastkiem chemicznym

Najcięższy pierwiastek układu okresowego o liczbie atomowej 112 będzie nosił nazwę na cześć polskiego astronoma.

Mikołaj Kopernik / Fot. WikipediaNazwa została zaproponowana przez międzynarodowy zespół naukowców, który pod kierunkiem prof. Sigurda Hofmanna dokonał odkrycia nowego pierwiastka, podczas doświadczeń prowadzonych na akceleratorze w Instytucie Badań Ciężkich Jonów (GSI - Gesellschaft für Schwerionenforschung) w niemieckim Darmstadt. Co prawda odkrycia dokonano w 1996 r., jednak Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (International Union of Pure and Applied Chemistry - IUPAC) oficjalnie mogła potwierdzić ten fakt dopiero w maju 2009 r., rozpoczynając półroczną procedurę, mającą na celu standaryzację nowego pierwiastka 112 i wprowadzenie go do obowiązującego, naukowego obiegu.

IUPAC to organizacja, założona w 1918 r. w Londynie z inicjatywy towarzystw chemicznych
Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Zajmuje się m.in. standaryzacją symboliki, nazewnictwa i wzorców wielkości fizycznych, stosowanych przez chemików na całym świecie. Koordynuje również badania naukowe z zakresu nauk chemicznych oraz organizuje związane z nimi międzynarodowe kongresy i konferencje.

Copernicium (Cn) / Fot. Rysunek poglądowy Umiejscowiony w układzie okresowym pod rtęcią (Hg 80) i za roentgenem (Rg 111) pierwiastek jest setki razy cięższy od wodoru. Nie występuje w sposób naturalny w przyrodzie, posiadając bardzo krótką trwałość, rzędu 1 sekundy. Uzyskano go w wyniku bombardowania ołowianej tarczy jonami cynku -70 (tzw. "zimna" synteza). Pierwotnie otrzymał tymczasową nazwę ununbium (UuB), jednak naukowcy z Darmstadt, bezpośrednio po odkryciu go ponad 13 lat temu, jednomyślnie uzgodnili, aby nowy pierwiastek uhonorować nazwiskiem polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika.

"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Obraz Jana Matejki / Fot. Wikipedia Ten duchowny, lekarz, prawnik i astronom w jednej osobie, opublikował w 1543 r. legendarne dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich), w którym przedstawił nową, rewolucyjną koncepcję heliocentrycznej budowy świata. Zmieniając tym samym już na zawsze ówczesna naukę wraz z obowiązującym światopoglądem, umiejscawiającym naszą planetę w centrum wszechświata. Nazwa nowego pierwiastka: Copernicium (Cn), została już zatwierdzona przez IUPAC i obowiązuje od 19 lutego, czyli od daty 537. urodzin astronoma.

Warto dodać, że jest to już trzeci element układu okresowego, posiadający polski akcent.
Maria Skłodowska-Curie po odkryciu pierwiastka o liczbie atomowej 84, nazwała go na cześć ojczyzny polonem. Z kolei pierwiastkowi 96 nadano nazwę kiur, tym razem dla uczczenia polskiej uczonej. Sam Mikołaj Kopernik ma już na swoim "koncie" planetoidę, krater na Księżycu i Marsie oraz szczyt na Spitsbergenie, nazwane jego imieniem.

Źródło: IUPAC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jesteśmy dumni .
Przemysławie masz rację .
Przed nimi jest dużo pracy i nie wszystko zbadane do końca -a nazwa musi być
Copernicium (Cn), została już zatwierdzona przez IUPAC . Czekamy na nastepne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy aby na pewno nie występuje nigdzie we wszechświecie ?

Przykład : opadająca materia na czarną dziurę składająca się z ołowiu i cynku i w dodatku dla obserwatora z zewnątrz owa sekunda istnienia może być rokiem !

Przykładów takich pewnie można byłoby jeszcze kilka wymyśleć , jedno jest pewne do zbadania jest znacznie więcej niż jesteśmy w stanie zbadać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można byc dumnym, że nasz wspaniały uczony został w ten sposób uhonorowany!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.