Facebook Google+ Twitter

Kopia rękopisu „Pani Bovary” Flauberta dostępna w internecie

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-04-24 14:55

Kopia rękopisu „Pani Bovary”, jednej z najbardziej poczytnych francuskich powieści, jest już dostępna w internecie.

www.bovary.fr / Fot. screenPraca ponad sześciuset osób z kilkunastu krajów – profesorów literatury i pasjonatów twórczością Flauberta - wreszcie została uwieńczona sukcesem. Rękopis „Pani Bovary” z jego czytelną wersją został umieszczony w internecie.

Powieść można przeczytać na stronie: www.bovary.fr. W posiadaniu manuskryptu jest biblioteka w Rouen, rodzimego miasta Gustawa Flauberta.

O powieści kilka słów


Do powstania „Pani Bovary” przyczyniła się skądinąd nieprzychylna opinia przyjaciół pisarza, dotycząca pierwszej wersji powieści „Kuszenie świętego Antoniego”, której to książce zarzucono nadmierny romantyzm. Pisarzowi zasugerowano, aby napisał jakąś opowieść dotyczącą zwykłego życia. Jedna z osób opowiedziawszy autentyczną historię, która ówcześnie wydarzyła się w Normandii, podsunęła pisarzowi gotowy temat do jego książki; oto żona wiejskiego lekarza zdradziła i zrujnowała męża, doprowadzając go tym do śmierci. Pisarz pomimo niemiłego tematu i filistyńskiej atmosfery, której nie był sympatykiem, rozpoczął pracę nad powieścią. Pięć długich lat tkał misternie swą opowieść. I wydaje się, że Flaubert całą swoją osobowość podporządkował procesowi twórczemu, gdyż zapytany, na kim wzorował postać bohaterki, miał wyznać: „pani Bovary, to ja”.

Powieść ukończona w 1856 roku wywołała skandal obyczajowy. Pisarz stanął przed sądem, oskarżony o obrazę moralności publicznej i religii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) dzięki za info :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.