Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30557 miejsce

Kopiowanie na użytek niekomercyjny powinno być dozwolone

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-13 12:28

– Uważamy, że kopiowanie celowo zostało nazwane piractwem, aby je napiętnować, aby kojarzyło się z przestępstwem... – rozmawiamy z Błażejem Kaczorowskim, założycielem Polskiej Partii Piratów.

Rys. Marek StawowczykCzym jest Polska Partia Piratów? Czy zamierzacie łupić statki?
– Chcemy raz na zawsze zerwać z uznawaniem kopiowania (programów komputerowych, filmów itp.) za oczywiste przestępstwo.
Uważamy, że kopiowanie celowo zostało nazwane piractwem, aby je napiętnować, aby kojarzyło się z przestępstwem, choć nasze prawo dopuszcza kopiowanie na własny użytek (płacimy pewien procent, gdy kupujemy jakiekolwiek medium do przechowywania danych cyfrowych – CD, DVD, dysk twardy) jako rekompensatę za straty z tytułu nielegalnego kopiowania. Uważamy, że obecne prawo dotyczące dozwolonego użytku (w stosunku do mediów cyfrowych) jest zagrożone. Należy go bronić w obecnym kształcie, z wyłączeniem kar za jego łamanie – nieadekwatnych do wagi zarzucanych czynów, stopnia ich szkodliwości i powszechności.
Chcemy wspólnie wypracować jakieś rozwiązanie tego problemu. Nie możemy pozwolić, aby tak po prostu wszystkich ludzi nazwano złodziejami i nie chcemy dać się ograbić z dóbr kultury, które należą do nas wszystkich.

Jednym słowem – chcecie zalegalizować kradzież własności intelektualnej?
– Nigdy. Chcemy bronić aktualnych (lecz oczywiście niedoskonałych) przepisów. Jednym z powodów powstania naszej inicjatywy jest niedawny projekt ustawy o prawach autorskich Ministerstwa Kultury, który (w opinii wielu ekspertów) delegalizował nagrywarki CD/DVD jako narzędzia łamania „skutecznych” zabezpieczeń. Na szczęście te zapisy zostały usunięte dzięki społecznej akcji.
To pokazało, że ludzie którzy nie chcą zawłaszczenia kultury muszą się organizować i trzymać rękę na pulsie (podobne zapisy – na przykład w sprawie patentów na oprogramowanie pojawiają się co jakiś czas w Parlamencie Europejskim).
Uważamy, że prawo dozwolonego użytku jest coraz bardziej niwelowane i zamieniane na słowo PIRACTWO, aby kojarzyło się z czymś złym. Wiemy, jak sprawa rynku mediów wygląda w USA i martwimy się, że Polska i UE będą chciały iść za ich przykładem. 150 tys. dolarów za jedną nielegalną mp3 w domu to naszym zdaniem próba zastraszenia zwykłego człowieka. Organizacje zrzeszające koncerny medialne, jak RIAA i MPA, już nawet przestały udawać, że działają dla dobra artystów. Chęć zysku i zastraszenia jest naszym zdaniem mało pożyteczna dla społeczeństwa. Chcemy stać na straży użytkowników kultury oraz jej twórców (od których też mamy słowa poparcia). Jak to naprawić? Jest wiele sposobów. Ciekawym rozwiązaniem jest płatna sieć P2P, z której każdy pobiera co chce, a abonament jest rozdzielany wśród artystów zależnie od popularności.
Problemem jest to, że w takiej sytuacji koncern medialny znika – a tak wielka organizacja wie, jak się zabezpieczyć (prawnie) przed upadkiem. Nam chodzi o wymuszenie odpowiednich umów artysta – koncern medialny, aby zawsze to artysta pozostawał właścicielem swojej sztuki i aby mógł ją także rozprowadzać według własnego uznania.

Jak w Waszym ujęciu wygląda model idealny? Pożyczam płytę od kolegi i robię swoją kopię, albo wymieniam się z kolegą piosenkami? Bez żadnych opłat czy ewentualnych kar?
– Musimy to przedyskutować. Nawet w naszym gronie zdania są podzielone. Moim zdaniem, na użytek niekomercyjny powinno to być dozwolone.
Wyobraża sobie pan sytuację, że żona kupuje płytę i nie może dać mężowi do posłuchania lub zrobienia mp3, aby mógł sobie posłuchac gdzie indziej? Moim zdaniem to paranoja i ograniczanie prawa do dozwolonego użytku. Koszt wytworzenia i dystrybucji muzyki jest znacznie mniejszy niż się wmawia ludziom. Gdyby tak nie było, nie byłoby tyle darmowej muzyki dobrej jakości do pobrania za darmo i legalnie z internetu. Moim zdaniem, kopiowanie i sprzedaż na skalę przemysłową (i podrabianie tak, aby wyglądało jak oryginał) powinno być zabronione, a na użytek prywatny – dozwolone.
Gdyby się okazało, że szybciej można ściągnąć za półdarmo i legalnie muzykę w formacie FLAC (format bezstratny, znacznie lepszy niż mp3), zamiast brać od kolegi mp3 marnej jakości – to może warto byłoby zapłacić kilka groszy (gdyby istniały legalne płatne sieci P2P – ale z nimi się walczy), ja na pewno zapłaciłbym rozsądny abonament za możliwość ściągnięcia czegokolwiek.
Należy pamiętać też, że czasem ciężko znaleźć w sklepie muzykę, którą się lubi. Proszę kupić np. całą dyskografię zespołu Rush albo japoński hip-hop. Oczywiście można zamówić przez internet płytę, ale czas oczekiwania (nawet 3 tygodnie) i ceny zniechęcają. Szybszy jest torrent – gdyby był legalny, nie byłoby problemu.
Pytanie jest też takie: ile pieniędzy z tych 60 zł za CD dostaje artysta? Odpowiada nam wokalistka zespołu Hole- Courtney Love. Lektura bardzo pouczająca – http: //www.jdray.com/Daviews/courtney.html.

Ale jeżeli ktoś coś stworzył, wymyślił, wyprodukował, ma prawo z tego ciągnąć zyski i żyć…
– Żyć, tak. Co do wyprodukowania – to zależy. Gdy ktoś wyzyskuje drugiego człowieka, to ma prawo ciągnąć z tego zysk? Naszym zdaniem: nie, a tak aktualnie są traktowani artyści (nawet znani). Koncerny mówią im, co mają grać, ile nagrywać itp. Pokazuje to niedawna sprawa radia BIS (usunięcie sztuki niepoprawnej politycznie, więc artyści, którzy chcą zaistnieć muszą grać politycznie poprawnie).

Czy do planowanych zmian prawnych konieczna jest partia polityczna?
– Tak, chcemy połączyć nasze idee z ideą ogólnoeuropejską i stworzyć pierwszą partię działającą w całej UE, a na pewno obrony UE przed takimi bublami jak forsowane patenty na oprogramowanie.

Czy szukacie wsparcia już działających partii?
– Nie, cała siła inicjatywy pochodzi stąd, że jest to ruch oddolny. Jeśli jakaś partia zainteresuje się ideami przez nas głoszonymi, to będziemy rozmawiać. Zdecydują ludzie.

Jakie będą formy Waszego działania?
– Akcje informacyjne. Prowokowanie debaty. Przedstawianie nieprawidłowości oraz sposobów ich rozwiązania. Zapytania do rządu.

Co osiągnęły podobne partie w innych krajach?
– Ogólnonarodową debatę na temat praw patentowych i autorskich oraz ich miejsca w społeczeństwie informacyjnym.

Na jakie poparcie liczycie?

– Poparcie ludzi. Nie chcę liczyć słupków, partia nie jest nawet jeszcze zarejestrowana. Czas pokaże.

Czy pójdziecie do wyborów?
Ludzie zdecydują, nie ja. Ja jestem pierwszy, ja to zacząłem, ale nie ja będę o tym decydował.

Gdzie szukać kontaktu z PPP?
– Pod adresem internetowym: www.partiapiratow.org.pl.

rozmawiał włodzimierz jurasz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.03.2009 14:55

+ za odrobinę odkłamania rzeczywistości

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.