Facebook Google+ Twitter

Kopiuj i baw się

Nie stać nas na utratę naszych ważnych plików! Wiemy o tym, ale co robimy aby do tego nie doszło? Czy potrafimy być mądrzy przed szkodą? A może są urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo naszych danych jednocześnie dając nam tzw. fan.

Synology Disk Station DS1010+ w pełnej krasie. Dla uwidocznienia wymiarów z prawej strony umieściłem opakowanie płyty CD. / Fot. WITOLD KOSSAKOWSKIDziennikarz Obywatelski 2010 roku - konkurs / Fot. W24W nawiązaniu do artykułu Patryka Mikiciuka pt. "Odzyskiwanie danych z komputera? To możliwe!" i podjętej przez niego kwestii wykonywania kopii bezpieczeństwa przez każdego użytkownika komputera, chciałbym zachęcić wszystkich do korzystania z zewnętrznych nośników danych. Jest kilka podstawowych powodów, dla których warto to zrobić.

Po pierwsze jest to wysoka skuteczność zabezpieczenia kopii bezpieczeństwa naszych danych, o czym napisał Patryk. Po drugie, z bardzo prozaicznego powodu - braku miejsca na naszych "twardzielach". Trzecim powodem jest wygoda i komfort naszej pracy. Czwartym argumentem za zewnętrznym medium jest jego mobilność. Dodałbym jeszcze piąty motyw, który może nami kierować, ale tylko pod warunkiem wyboru serwera sieciowego, a mianowicie pielęgnacja więzów rodzinnych poprzez zapewnienie fantastycznej rozrywki naszym bliskim. Nie od dziś wiadomo, że zabawa jednoczy i integruje.

Zapewne zastanawiacie się, co to jest ten serwer sieciowy (fachowo macierz dyskowa). Jak to się je i po co o tym pisać? Wielu z was pomyślało od razu o dużym "grzmocie" instalowanym w centrach danych wielkich korporacji. Nic bardziej mylnego! To już było. Dzisiaj mamy małe macierze dyskowe, w których można zmieścić nawet 10TB przestrzeni dyskowej (10 razy więcej niż w "wypasionym" PC-cie). W skrócie nazywa się je NAS (z ang. - Network Attached Storage). Serwer NAS to urządzenie, do którego podłączany jest jeden lub kilka dysków twardych (zależy od modelu) - takich samych jak te w naszych PC-tach czy notebookach.

Dostęp do udostępnionych katalogów z tych dysków możemy uzyskać przez połączenie sieciowe z serwerem. Serwer NAS jest konfigurowany także przez sieć (najczęściej przez przeglądarkę). Urządzenia te, w odróżnieniu od samych dysków twardych często opakowanych w piękną obudowę kuszącą nas z półek sklepowych, posiadają również wiele dodatkowych funkcjonalności, które wzbogacają możliwości serwera.

Przekrój oferty NAS jest tak duży, że każdy bez problemów znajdzie coś dla siebie. Producenci prześcigają się w dodawaniu nowych funkcji oraz wprowadzaniu szybszych urządzeń w coraz niższej cenie. Obecnie ceny rozpoczynają się już od poziomu 500 zł a najbardziej znani producenci to D-Link, Embedos, Intel, Iomega, Netgear, Promise, QNAP, Synology i Thecus.

W związku z tym, że jako jeden z pierwszych w Polsce miałem okazję przyjrzeć się dokładniej nowemu "dziecku" Synology, pięciodyskowemu modelowi DS1010plus wyposażonemu w zmiennoprzecinkowy procesor 1,67 GHz, 64 bitową szynę pamięci, dwa porty Gigabit LAN, cztery złącza USB oraz 1 GB pamięci RAM DDRII - chciałbym na jego przykładzie pokazać wam zasadę działania i możliwości NAS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.