Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3756 miejsce

Koralikowe szaleństwo - warsztaty biżuterii karpackiej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-01-17 09:30

Co to są krywulki, sylianki i gerdany? Na czym polega tworzenie koralikowej biżuterii karpackiej? Galeria Soroczka.pl zaprasza na warsztaty koralikowej biżuterii w najbliższy weekend 20 - 21 stycznia w Warszawie.

Koraliki w Karpatach?

Szklane koraliki znane były już w starożytnym Egipcie. Do Europy trafiły prawdopodobnie z Bizancjum w XIII wieku. Wenecja, Niemcy, a później Morawy i Czeski Śląsk (XVII wiek) stały się głównymi ośrodkami produkcji szklanych koralików.

Właśnie z Czech szklane drobiazgi trafiły na teren Karpat. Biżuteria koralikowa splatana w misterne, kolorowe wzory stanowiła charakterystyczną ozdobę dla Łemkiń, Bojkiń, Hucułek, rumuńskich góralek z Karpat Marmaroskich czy Bukowiny.

Wyrób koralikowych ozdób stał się oryginalną i prawdziwą sztuką ludową w Karpatach. Charakterystyczne wzory i kolory tej biżuterii odnaleźć można w karpackich haftach, rzeźbach, kolorowych pisankach czy obrazach. Wzory i kształty różniły się w każdym regionie, lecz technika pozostawała niezmienna: cienka, mocna nić, na niej nanizane setki kolorowych błyszczących koralików, układające się w geometryczny, skomplikowany wzór.

Krywulki, sylianki, gerdany….

::Łemkowska krywulka:: fot. S. StrzyżewskiNa Łemkowszczyźnie noszono krywulki - charakterystyczny rodzaj okazałego naszyjnika, plecionego z różnokolorowych, szklanych koralików. Tradycyjna k rywulka, inaczej kryza, noszona przez łemkowskie kobiety i dziewczęta, miała szerokość 15 - 20 cm i przykrywała całe ramiona.

Sylianka to z kolei nazwa naszyjnika z koralików, popularna na Bojkowszczyźnie i Huculszczyźnie. Sylianki były węższe, często ozdobione charakterystycznym, prostym, czarno-czerwonym, bojkowskim motywem.

Typowo huculskim naszyjnikiem były gerdany – to dłuższe naszyjniki z przodu zakończone medalionem. Co interesujące gerdany nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Koralikowe szaleństwo

Dawniej uważano, że tworzeniem biżuterii z koralików powinny zajmować się osoby o czystym sercu i będące w dobrym nastroju, by potem przekazać tę pozytywną energię komuś, kto będzie nosił koralikowe ozdoby.

Organizatorki warsztatów z Karpackiej Galerii Soroczka.pl mówią – my wierzymy, że robienie biżuterii z koralików może także poprawiać humor. Warsztaty koralikowe prowadzimy juz od pół roku i udało nam się zarazić pasją tworzenia biżuterii z koralików wiele kobiet w różnym wieku.

::Warsztaty biżuterii koralikowej:: fot. M. EjchartWiększość osób, która brała udział w zajęciach dla początkujących - powraca do nas na kontynuację warsztatów, przynoszą prace wykonane samodzielnie w domu, dzielą się własnymi pomysłami.

Najbliższe warsztaty dla początkujących odbędą się już w weekend 20-21 stycznia w Klubie Koko na Mokotowie w godz. 14:00 - 16:30.

Więcej informacji o warsztatach: http://www.soroczka.pl/warsztaty.php

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

tak cos ciekawego i jedynego w swoim rodzaju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne! Podobnie jak nazwy - krywulki, sylianki, gerdany...
Kiedyś w mojej szkole były takie warsztaty i... zapanowała moda na tworzenie bizuterii z koralików. Szkoda, że minęła.
Dostałam od moich uczniów piękną bransoletkę z moimi inicjalami. :-)
A Ty, Joasiu, również tworzysz takie cudeńka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witaj!świetny materiał,brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.