Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10489 miejsce

Korczak dla dorosłych czyli "Koszałki opałki" w Teatrze Żydowskim

Sztuka Pawła Paszty przenosi widzów do przedwojennej Warszawy za sprawą mało znanych tekstów Janusza Korczaka oraz warszawskich szlagierów.

Ewa Greś, Ernesta Winnicka / Fot. Teatr Żydowski"Koszałki opałki" w reżyserii Pawła Paszty to muzyczny i humorystyczny spektakl, oparty na felietonach młodego Janusza Korczaka. Twórca ten kojarzy się głównie z utworami dla dzieci. Jednak mało kto wie, że w młodości pisał felietony, które publikował w satyrycznych "Kolcach" z przełomu XIX i XX wieku.

Sztukę otwiera przejmujący wiersz o ptaszniku (hodowcy ptaków), który recytuje Ewa Greś. Jest on klamrą spajającą całe przedstawienie. Bogacz to był nad bogacze. Najrzadsze miał ptaki obok pospolitych leśnych śpiewaków. Aż ogłuszał cię śpiew, szczebiot i świergot. Aż oślepiało cię bogactwo barw skrzydlatej rzeszy pieśniarzy. Chór niemilknący, ruchliwy, wesoły, żywy. (...) Szczęśliwy ptasznik. Szczęśliwy, bo posiadał. Szczęśliwy, bo nie wiedział, że mu jeńcy-śpiewaki, jeńcy-skrzydlacze mrzeć poczną. I zamarł pierwszy nie pomnę - który. Zamilkł jeden głos chóry, zwisły skrzydełka, opuściła się główka pierzasta, wyprostowały na piasku sztywne nóżki małego więźnia klatki ptasznika. I potem drugi i trzeci, i czwarty.

Ewa Greś, Ernesta Winnicka / Fot. Teatr ŻydowskiPoznajemy czterech bohaterów, którzy opowiadają zabawne historie o starej Warszawie i poszukują duszy tego miasta. Wśród nich jest przedwojenne małżeństwo; właściciel lombardu, który prowadzi interesy niczym lichwiarz czy praski złodziejaszek, który wyłudza zegarki czy sąsiadki-plotkarki. Atmosfera jest niezwykła, potęgowana przez przyciemnione światło.

Podczas spektaklu można także usłyszeć przedwojenne piosenki m.in. "Chodź na Pragę" w wykonaniu Konrada Darochy i Michała Żeruchy, "Ach witaj, Warszawo" w wykonaniu Ewy Greś, Ernesty Winnickiej, Konrada Darochy i Michała Żeruchy oraz "Bo najpiękniejsze są dziewczęta z Woli" w wykonaniu Michała Żeruchy. Całości dopełnia muzyka na żywo - w postaci pianina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.