Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12455 miejsce

Kordoba – u styku trzech kultur

  • A E
  • Data dodania: 2008-10-26 16:21

Miasto w Andaluzji, które swój charakter zawdzięcza wpływom współistniejących w nim niegdyś obok siebie chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Wnętrze Meczetu-Katedry / Fot. Alicja EjsmontObecny wygląd Kordoby ukształtował się dzięki jej bogatej przeszłości. Miasto założyli Rzymianie i wkrótce stało się ono jednym z najważniejszych ośrodków całego imperium. Odgrywało również dużą rolę w Cesarstwie Bizantyjskim.

Czasy największej świetności przyszły jednak dopiero w VIII po jego podbiciu przez Muzułmanów. Szacuje się, że około 200 lat później jego populacja sięgnęła 500 tys. mieszkańców, co sprawiało, że było ono jednym z największych miast świata.

W 1236 roku Kordoba została zdobyta przez króla Kastylii i zaczęła powoli tracić na znaczeniu. Zachowały się w niej jednak ślady każdego z wielkich okresów jej historii. Właśnie to połączenie różnych stylów i kultur sprawia, że Kordoba jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Półwyspu Iberyjskiego.

Widok na Puente Romano. W tle widać Meczet-Katedrę / Fot. Alicja EjsmontNajlepiej rozpoznawalnym zabytkiem Kordoby jest bez wątpienia uznany za arcydzieło architektury islamskiej Meczet-Katedra. Zaczęto wznosić go na ruinach wizygockiej świątyni w VIII wieku, a jego budowa zajęła 200 lat.

Po przyłączeniu miasta do królestwa Kastylii używano go jako katolicką świątynię. Trzy stulecia później rozpoczęły się w nim kontrowersyjne prace budowlane, których celem było postawienie renesansowego ołtarza w samym środku budowli. Z 1293 charakterystycznych kolumn, jakie się w niej znajdowały, wycięto ponad 400. Na szczęście prace nad ołtarzem zostały w porę przerwane, udało się więc uratować większą część meczetu.

Wizyta w nim to dla odwiedzających Kordobę absolutna konieczność. Stanowi on bowiem najlepszą wizytówkę całego miasta – oprócz całego lasu kolumn wzniesionych przez muzułmanów można podziwiać renesansowe ołtarze i kapliczki, a nawet doszukać się elementów romańskich, wizygockich i bizantyjskich. Spacer w półmroku wśród setek monumentalnych, biało-czerwonych łuków oświetlonych kolorowymi światełkami rzucanymi przez witraże to z całą pewnością jeden z najbardziej niezapomnianych momentów podczas pobytu w Kordobie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesująca kultura, ciekawy opis, ale przydałoby się więcej zdjęć. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.