Facebook Google+ Twitter

Korea Płd. Wybory prezydenckie wygrała pierwsza w historii kobieta

Konserwatystka Park Geun-hye wygrała wczorajsze wybory prezydenckie w Korei Południowej. Będzie pierwszą w historii Korei kobietą piastującą najwyższy urząd w państwie.

Park Geun-hye. / Fot. Greek Foreign MinistryWedług oficjalnych wyników wyborów, kolejnym prezydentem Korei Południowej została wczoraj reprezentantka Wielkiej Partii Narodowej, Park Geun-hye. Zdobywając ponad 51 proc. wszystkich głosów, pokonała kandydata Zjednoczonej Partii Demokratycznej Moon Jae-ina.

- Zapoczątkuję epokę szczęścia w kraju - oświadczyła Park Geu-hye, zwracając się do tłumów zgromadzonych w Seulu, niedługo po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów. Jak zaznaczyła, będzie "prezydentem, który dotrzymuje obietnic".

Wygrana Park oznacza, że Koreą Południową przez kolejne pięć lat rządzić będą nadal konserwatyści. Zdaniem publicystów agencji informacyjnej Yonhap, będzie to miało znaczący wpływ na politykę zagraniczną, w tym - co najważniejsze - postawę wobec Korei Północnej.

Dla zwykłych Koreańczyków jednak, nie zagadnienia międzynarodowe były tymi, które decydowały o wyborze prezydenta. Zdaniem obserwatorów, wyborcy kierowali się przede wszystkim sytuacją ekonomiczną. - Mam nadzieję, że nastęny prezydent przedłoży potrzeby ludzi oraz rozwój kraju ponad interesy własnej partii - powiedział jeden z wyborców tuż po oddaniu głosu, cytowany przez serwis internetowy telewizji CNN.

60-letnia Park Geun-hye, która jako pierwsza w historii Korei kobieta obejmie tak wysokie stanowisko, jest córką południowokoreańskiego generała Park Chung-hee. W 1961 roku, w wyniku przewrotu wojskowego, sięgnął on po władzę i przez kolejne dwa lata rządził Koreą Południową jako samozwańczy dyktator. W 1963 roku wygrał wybory prezydenckie i sprawował urząd przez 16 lat. W tym czasie przeżył kilka zamachów na swoje życie. Został zastrzelony w 1979 roku przez szefa osobistej ochrony.

Obejrzyj krótki materiał Euronews nt. wyborów w Korei Południowej:


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.