Facebook Google+ Twitter

Korea Płn. grozi zerwaniem rozejmu. Kolejna wojna na Półwyspie?

Władze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zagrodziły dziś, że zerwą porozumienie o zawieszeniu broni z 1953 roku. Ma to być odpowiedź na kolejne sankcje nakładane przez społeczność międzynarodową na reżim w Pjongjangu.

 / Fot. Stephan/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.comO rewelacjach dotyczących możliwości zerwania rozejmu z 1953 roku poinformowała dziś południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap. W specjalnym komunikacie władze w Pjongjangu wyraziły ostry sprzeciw wobec "sterowanych przez USA ruchów międzynarodowych" chcących ukarać KRLD za ostatni test broni atomowej.

Komunistyczny reżim zagroził także odcięciem łączy telefonicznych z Koreą Południową, gdyby doszły do skutku, zapowiedziane na przyszły tydzień, wspólne manewry wojsk amerykańskich i południowokoreańskich.

Złowieszczy ton północnokoreańskich komunikatów jest zapewne odpowiedzią na porozumienie zawarte wczoraj późnym wieczorem przez Waszyngton i Pakin w sprawie wprowadzenia kolejnych sankcji, które miałyby powstrzymać komunistyczną Koreę od realizacji jej nuklearnych ambicji.

Czytaj też: "Korea Północna potęgą nuklearną". Przygotowują kolejne testy

Niecały miesiąc temu Korea Północna kolejny raz zadziwiła świat przeprowadzając kolejny, trzeci już, test broni atomowej. Wyniki odczytów sejsmologicznych wskazały, że udana próba miała miejsce w rejonie północnokoreańskiego poligonu nuklearnego, w pobliżu miejscowości Punggye-ri. Wystąpiło tam wówczas trzęsienie ziemi o sile 5-6 stopni w skali richtera, co z kolei odpowiada wybuchowi ładunku o mocy 6-7 kiloton.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna oraz Republika Korei teoretycznie od 1950 roku pozostają w stanie wojny. 27 lipca 1953 roku, po trzech latach krwawych walk, przedstawiciele komunistycznej Korei oraz Narodów Zjednoczonych podpisali jedynie układ o zawieszeniu broni. Do tej pory nie udało się wynegocjować warunków trwałego pokoju.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Co Kali może to Koreańczykom zabronione... Kali uznaje Biblie za autorytet i swym przedstawicielom nakazuje przysięgać na nią więc nic dziwnego, że atakuje inne narody wszak pierwszy Izrael podobnie jak USA za zgodą Biblijnego Boga wymordował narody na ziemiach, których zbudował swe państwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

rozejm
1. układ między stronami wojującymi, na podstawie którego następuje przerwanie działań wojennych na wszystkich frontach
2. chwilowe zaprzestanie kłótni, rywalizacji
/ za slownikiem języka polskiego PWN

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grozi zerwaniem rozejmu? Przecież oficjalnie oni są w stanie wojny od kilkudziesięciu lat. Jak już to zerwaniem "zawieszenia broni".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Północna Korea jak zawsze straszy i całe szczęście, że na tym się kończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te sankcje to służą głównie poprawieniu sobie samopoczucia, bo jeszcze się nie zdarzyło żeby na coś gdziekolwiek pomogły...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.