Facebook Google+ Twitter

Korea Płn. nie przestraszyła się i wystrzeliła rakietę

Jak zapowiadali, tak zrobili. O godz. 4.29 czasu polskiego na orbitę został wyniesiony satelita Kwangmyongsong-2 (Jasny Promień), przelatując nad Japonią. Na godz. 21 zwołano konsultacje Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

Jak poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA, doświadczalnego satelitę komunikacyjnego wyniosła rakieta Unha-2 (znanej również pod nazwą Taepodong-2). Po czym
Kwangmyongsong-2 wszedł na orbitę i okrążył ziemię. Jednak dowodów na to, że satelita rzeczywiście dostał się na orbitę nie ma.

Japońskie źródła podają, że dwa człony rakiety Taepodong-2 spadły do Morza Japońskiego i Oceanu Spokojnego. Korea Płd. i Japonia wyraziły ubolewanie i niepokój związany z północnokoreańską próbą rakietową. Rząd kraju kwitnącej wiśni wystąpił ponadto o zwołanie zebrania Rady Bezpieczeństwa w tej sprawie. W Nowym Jorku, o godz. 21 naszego czasu, odbędą się konsultacje za zamkniętymi drzwiami ws. wystrzelenia przez Phenian rakiety. Japonia zapowiedziała, że chce uchwalenie przez Radę rezolucji, która by zdecydowanie wpłynęła na Koreę Północną.

Przebywający w Pradze na szczycie UE-USA prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama określił zachowanie Korei Północnej jako jawne pogwałcenie nałożonych na Phenian rezolucji ONZ m.in. nr 1718 z lipca 2006 r. Dodał, że była to rakieta Taepodong-2 oraz, że Phenian jeszcze bardziej odizolował się w ten sposób od społeczności międzynarodowej.

Przypomnijmy, że rakieta Taepodong-2 jest interkontynentalnym pociskiem balistycznym mogącym osiągnąć zasięg 6 tys. - 10 tys. km. W arsenale Phenianu jest jeszcze wiele innych pocisków krótkiego i średniego zasięgu zagrażających Korei Płd. i Japonii.

dziennik.pl
gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.