Facebook Google+ Twitter

Korea Płn. straszy świat testem rakietowym

Na początek kwietnia reżim Kim Dzong Ila zapowiedział test rakiety dalekiego zasięgu Taepodong-2 zdolnej sięgnąć zachodniego wybrzeża USA. Japońskie wojska są postawione w stan gotowości.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Taepodong-2_scheme.jpgTaepodong-2 jest interkontynentalnym pociskiem balistycznym, dwuczłonowym, na paliwo ciekłe. Prace nad nim rozpoczęły się już 1987 r., ale do 1999 r. nie zauważono żadnych testów tego typu rakiety. Jej zasięg wynosi od 6000 do 10 000 tys. km, czyli z terytorium Korei Płn. jest w stanie sięgnąć zachodniego wybrzeża USA. Jest to największa broń jaką znamy, może się nią posługiwać armia reżimu Kim Dzong Ila.

W piątek, japoński minister obrony - Yasukazu Hamada - wydał rozkaz ewentualnego zestrzelenia koreańskiej rakiety gdyby zagrażała terytorium Kraju Kwitnącej Wiśni. Istnieje jednak duże zagrożenie, że części zestrzelonej rakiety mogły by spaść na terytorium Japonii i zagroziło by to ludności cywilnej. Zgodnie z japońską konstytucją nielegalne jest zestrzelenie rakiety nie kierowanej na jej terytorium, ale pomimo tego armia i tak będzie chciała przechwycić pocisk wystrzelony z Korei Płn. Japonia prawdopodobnie przeprowadzi na północ kraju swoje Patriot Advanced Capability-3 bo tam jest przewidywana trajektoria lotu koreańskiej rakiety. Phenian natomiast odpowiedział, że każda próba zestrzelenia ich rakiety będzie "aktem wojny".

Korea Północna nazywa wystrzelenie rakiety "aktem pokoju" ponieważ rakieta Taepondong-2 ma wynieść satelitę, który związany jest z badaniem technologii kosmicznych. Nie wierzą w to jednak eksperci. Japońska agencja Kyodo informowała wcześniej o tym, że na poligonie w Musudanri umieszczono obiekt, który przypomina rakietę balistyczną, najprawdopodobniej pocisk dalekiego zasięgu Taepodong-2. Wg ekspertów rakieta, po ustawieniu na stanowisku startowym, wystartuje w ciągu 7-10 dni. Również USA uważa, że wystrzelenie rakiety i podawanie, że ma ona wynieść na orbitę jest przykrywką dla próby pocisku dalekiego zasięgu.

gazeta.pl
tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A z Emiratami Arabskimi już wygrali. Wczoraj.
2:0.
I starczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.