Facebook Google+ Twitter

Korea Płn. wystrzeliła satelitę! Rakieta przeleciała nad Japonią

Korea Północna zadziwiła świat, umieszczając dziś na orbicie okołoziemskiej pierwszego północnokoreańskiego satelitę. To wielki sukces naukowy i propagandowy komunistycznego państwa oraz sromotna porażka społeczności międzynarodowej, która nie powstrzymała rakietowych ambicji Phenianu.

 / Fot. Stephan/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.comKorea Północna ok. godz. 1.40 czasu polskiego wystrzeliła z platformy startowej Dongchang-ri rakietę dalekiego zasięgu. Wierząc oficjalnym zapewnieniom władz w Phenianie, rakieta wyniosła na orbitę pierwszego północnokoreańskiego satelitę. Informację tę potwierdziły Stany Zjednoczone. W komunikacie amerykańskiego Dowództwa Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej czytamy, że północnokoreański "pocisk rakietowy osiągnął orbitę".

Dwa moduły, które w czasie lotu odłączyły się od rakiety Uhna-3, spadły kolejno do Morza Żółtego oraz Morza Filipińskiego. Start rakiety został wykryty przez południowokoreańskie systemy obrony. Uhna przeleciała m.in. nad japońską wyspą Okinawą, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze. Ani Korea Południowa ani Japonia nie zdecydowały się jednak na zestrzelenie północnokoreańskiej rakiety.

Rakieta Uhna-3 na platformie startowej. Kwietniowa próba umieszczenia na orbicie północnokoreańsiej satelity zakończyła się niepowodzeniem. / Fot. Sungwon Baik-VOA/public domain/WikiCommons

Czytaj też: Nowy przywódca, stary reżim. Korea Północna rok po śmierci Kim Dzong Ila


"Jest wielce żałosne, że Korea Północna dopuściła się wystrzelenia rakiety pomimo naszego sprzeciwu" - oświadczył przedstawiciel japońskiego rządu, Osamu Fujimura, cytowany przez serwis CNN. Jak dodał, działania Phenianu są "nie do zaakceptowania".

Kosmiczne plany, o których komunistyczny reżim poinformował oficjalnie na początku miesiąca, spotkały się z falą międzynarodowej krytyki. Swoje zaniepokojenie wyraziły m.in. Stany Zjednoczone oraz Chiny, uchodzące dotąd za największego sojusznika Korei Północnej. Świat obawia się, że podbój kosmosu przez Koreę Północną jest jedynie przykrywką dla rozwoju technologii rakietowej.

Wystrzelenie rakiety "aktem prowokacyjnym"? Czytaj na kolejnej stronie --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zastanawia mnie to, że przedstawiana opinia medialna o nędzy i słabości gospodarczej Korei Pn. jest prawdopodobnie bardzo naciągana. Ażeby dojść do takich osiągnięć technicznych trzeba mieć dostęp do najnowocześniejszych technologii. Pytanie; przy istniejącej izolacji gospodarczej i technicznej skąd te wysokie osiągnięcia?. Mam ciągle na uwadze, że inne światowe służby za pieniądze, w tym może i amerykańskie są wielce pomocne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rakieta nie spadła, lecz poleciała w kierunku Marsa. Celem jest założenie tam kolonii pólnocnokoreańskiej, dlatego na pokładzie rakiety są zakonserwowane zarodki ludzkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pogróżki ONZ-owskie Kim Jong Un pałaszuje sobie na śniadanie - i tak wystrzeli, co będzie chciał. Oni boją się jedynie bezpośredniej groźby zbrojnej interwencji, bo wiedzą, że przy takiej ewentualności ich kraj może przestać istnieć w miesiąc (zakładając działania konwencjonalne, aczkolwiek konflikt nuklearny załatwiłby sprawę znacznie szybciej...).

Ich największą przewagą jest awersja do konfliktów zbrojnych zachodnich społeczeństw. Oni nie śmieją się w oczy politykom - oni śmieją się w oczy nam, zwykłym ludziom. Przeciętny Koreańczyk z KRL-D na rozkaz byłby w stanie poderżnąć mi gardło tylko za to, że jestem psem łańcuchowym imperializmu. My natomiast wysyłamy im w zamian za to jedzenie i traktujemy jak niesforne dziecko, dając co jakiś czas szlabany na import. Oni do nas kijem, my marchewką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jest wielce żałosne, że Korea Północna dopuściła się wystrzelenia rakiety pomimo naszego sprzeciwu"

I to by było na tyle odnośnie skutecznego sprzeciwiania się...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.