Facebook Google+ Twitter

Korea Północna chce pokoju z Południem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-11 12:01

Korea Północna wyraziła chęć podpisania traktatu pokojowego z Koreą Południową. Obydwa państwa koreańskie oficjalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ wojnę koreańską z lat 1950-53 zakończyło jedynie zawarcie rozejmu.

To kolejny gest ze strony władz w Phenianie, które w ostatnich tygodniach wykazują chęć stopniowego ocieplania stosunków z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi.

Północnokoreańskie media sugerowały niedawno, iż Phenian gotowy jest do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem analityków, deklaracje komunistycznych władz mogą stanowić jednak tylko część strategii Phenianu, który stara się nakłonić państwa zachodnie do daleko idących ustępstw oraz zwiększenia pomocy gospodarczej. Stany Zjednoczone oczekują, że Korea Północna powróci do rozmów dotyczących jej programu nuklearnego.

Phenian wielokrotnie deklarował chęć podpisania traktatu pokojowego z sąsiadem z Południa. Państwa uczestniczące w rokowaniach sześciostronnych uzależniały to jednak od zobowiązania się Korei Północnej do bezwarunkowego wstrzymania prac nad programem jądrowym. Phenian chciał jednak, aby kwestia podpisania traktatu pokojowego nie była powiązana z negocjacjami rozbrojeniowymi.

Od 2003 roku w rozmowach poświęconych denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego biorą udział przedstawiciele obydwu państw koreańskich, Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Japonii. W ubiegłym roku Korea Północna zerwała jednak rozmowy, w odwecie za zaostrzenie wobec tego kraju sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.