Facebook Google+ Twitter

Korea Północna. Czystki na najwyższych szczeblach władzy

Wielu wysokich rangą północnokoreańskich oficjeli zostało w ostatnim czasie rozstrzelanych lub trafiło do obozów koncentracyjnych - wynika z opublikowanego niedawno raportu Amnesty International. Kim Dzong Un umacnia władzę?

Północnokoreańscy urzędnicy odpowiedzialni wcześniej m.in. za rozmowy z USA stali się dla nowego reżimu niewygodni. / Fot. U.S. Department of Defense/public domain/WikiCommonsDo tego, że w Korei Północnej nie dzieje się najlepiej nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jak się okazuje, nawet członkowie najwyższych władz tego odizolowanego od reszty świata komunistycznego państwa nie mogą czuć się całkowicie bezpieczni.

Zmianom politycznym w Korei Północnej, będącym wynikiem śmierci Kim Dzong Ila i przejęcia władzy przez jego syna Kim Dzong Una, towarzyszą czystki wśród wysokich rangą oficjeli.

Informacje na ten temat ujawniła organizacja Amnesty International w opublikowanym w ubiegły czwartek, corocznym raporcie na temat przestrzegania praw człowieka na świecie. Powołując się na "niepotwierdzone doniesienia", AI stwierdza, że w styczniu północnokoreańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały blisko 200 urzędników państwowych, z których część została rozstrzelana, a część trafiła do owianych złą sławą obozów koncentracyjnych. W tych ostatnich - zdaniem organizacji - przebywa wciąż blisko 200 tys. osób.

Czytaj też: Kim jest Kim? Co wiemy o nowym przywódcy Korei Północnej


Według zagranicznych ekspertów, zmiany na najwyższych szczeblach władzy Korei Północnej są naturalnym efektem śmierci Kim Dzong Ila. Jego syn energicznie umacnia swoją władzę, eliminując niewygodne osoby, a na ich miejsce podsuwając zaufanych ludzi.

Krwawe przygotowania do objęcia sterów nad komunistycznym państwem przez Kim Dzong Una trwały na długo przed śmiercią jego ojca. W lipcu ubiegłego roku, najprawdopodobniej z rozkazu samego Kim Dzong Ila, zniknęło ok. 30 oficjeli odpowiedzialnych wcześniej za rozmowy z Koreą Południową i USA. Według doniesień prasowych, niektórzy z nich stanęli przed plutonem egzekucyjnych, podczas gdy inni zginęli w "ustawionych" wypadkach drogowych.

Przeczytaj pełną treść raportu Amnesty International (plik PDF)


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Proszę o podanie dokładnego linku bowiem ten w artykule się nie otwiera. Również prosze o wyjaśnienie co/kto to jest Amnesty International i czym sie zajmuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.