Facebook Google+ Twitter

Korea Północna domaga się przeprosin

Korea Północna domaga się przeprosin za naruszenie jej suwerenności i wycofania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej Phenian za próbę rakietową przeprowadzoną 5 kwietnia 2009 r.

Mapka Korei Północnej / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Kn-map.gif&filetimestamp=20060706165759Informację przekazała koreańska Centralna Agencja Prasowa. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Północnej żądając przeprosin oświadczył, że niezastosowanie się do tych żądań przez Radę Bezpieczeństwa ONZ pociągnie za sobą wznowienie północnokoreańskich prób jądrowych i testowego wystrzeliwania międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Zagroził, że Phenian rozpocznie budowę nowej elektrowni jądrowej i zacznie produkcję paliwa jądrowego. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła jednogłośnie północnokoreańską próbę rakietową przeprowadzoną 5 kwietnia jako pogwałcenie rezolucji ONZ z 2006 r. zakazującej Korei Północnej prac nad konstruowaniem rakiet balistycznych i dokonywania próbnego ich uruchamiania. Władze Korei Północnej rozgniewane tym jednomyślnie potępiającym głosowaniem, zapowiedziały całkowite odejście od sześciostronnych rozmów mających na celu nuklearne rozbrojenie kraju.

Sześciostronne rozmowy pomiędzy Chinami, Japonią, Koreą Północną, Rosją, Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi były nacelowane na przekonanie Korei Północnej do zupełnej rezygnacji ze swojego programu jądrowego. Sobotnie oświadczenie północnokoreańskiego MSZ informuje, że państwo to zaczęło przywracać do obiegu wykorzystane w elektrowni atomowej pręty paliwa jądrowego. Przyczynić się to ma do podparcia nuklearnego zastraszania dla samoobrony wszelkimi sposobami przed narastającymi militarnymi groźbami wrogich sił.

Źródło: http://edition.cnn.com/2009/WORLD/asiapcf/04/29/north.korea.nuclear/index.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Oni są niepoprawni; tyle już razy zawiedli zaufanie.
A żądanie przeprosin, to szczyt bezczelności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obama podsumowuje 100 dni swojego rządu. Jednym z priorytetów jego administracji jest poprawne ułożenie stosunków z Koreą Północną. Tak więc to oburzenie północnokoreańskiego reżimu nie jest chyba przypadkowe. Artykuł jak zwykle dobrze, ciekawie i treściwie napisany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2009 19:14

Ciekawe, jak długo potrwa ta zabawa w kotka i myszkę. Wydaje się, że jednak Talibowie oraz Iran - to największe problemy. Nie licząc - oczywiście - tragicznych dla ludności skutków kryzysu. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze ciekawy aktualny temat opracowany krótko, treściwie i konkretnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.