Facebook Google+ Twitter

Korea Północna gotowa do prób nuklearnych

Władze Korei Południowej złożyły oficjalne oświadczenie, że północnokoreańskie siły zbrojne osiągnęły już pełną gotowość do testów atomowych. Zaobserwowano przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności na poligonie jądrowym Punggye-ri.

 / Fot. EPA/KCNAKorea Południowa uważnie monitoruje rozwój wypadków u swoich sąsiadów. Odkryto zamknięte wejście do tunelu na poligonie prób jądrowych Punggye-ri (północno-wschodni region Korei Północnej). Według oficjalnych informacji południowokoreańskich, oznacza to gotowość do przeprowadzenia czwartego testu z bronią atomową. Jeden z urzędników powiedział: "To jest ostatni krok w przygotowaniach do prób nuklearnych. Teoretycznie, jest siedem do 14 dni, aby przeprowadzić test od chwili, kiedy zamknięto wejście." Na chwilę obecną wiadomo też, że detonatory i wszystkie niezbędne przyrządy pomiarowe są już w jednym z silosów, co podaje Głos Rosji Możliwe jednak, że zamiast tego dojdzie do prób z pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu, które z powodzeniem mogą posłużyć do przenoszenia ładunków nuklearnych. Mogłoby to stanowić "popis ich dwukierunkowej ścieżki możliwości." Stopień technologicznego zaawansowania Korei Północnej w tej dziedzinie nie jest mrzonką: "Wierzymy, że Północ osiągnęła znaczny postęp w technologii miniaturyzacji głowicy nuklearnej i to co robią jest naprawdę najlepsze. W rzeczy samej, Korea Północna przeznacza właśnie na to znaczną ilość czasu i pieniędzy."

W czasie wizyty Baracka Obamy w Korei Południowej narasta zaniepokojenie. Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedził już Japonię, a w sobotę będzie gościł w Malezji. Obama udzielił wywiadu dla jednej z południowokoreańskich gazet, gdzie ostrzega Pjongjang przed decyzją o ponowieniu prób jądrowych: "Jeżeli Korea Północna miałaby popełnić błąd angażując się w następny test nuklearny, to należy oczekiwać zdecydowanej odpowiedzi od społeczności międzynarodowej." Prezydent zapowiada, że stanie "ramię w ramię" z południowokoreańskim sprzymierzeńcem, by oddalić nuklearne widmo jego sąsiada. Wyraża się bez ogródek: "Oni są niebezpieczni, a my musimy się upewnić, że jesteśmy w stanie ustrzec się przed jakimikolwiek prowokacjami, jakie pozostają poza kontrolą." Zaznacza, że już to dowodzi jak ważna jest wzajemna współpraca i sojusz narodów zainteresowanych w przeciwdziałaniu takim zapędom.

Zagrożenie jest na tyle realne, że południowokoreańska prezydent Park Geun-hye poprosiła o pomoc Xi Jinping, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. W rozmowie telefonicznej starała się nakłonić go, by wpłynął na rząd Pjongjangu w sprawie przygotowań do przeprowadzenia próby jądrowej. Chiny i Korea Północna od lat zacieśniają wzajemne stosunki gospodarcze, oraz polityczno-wojskowe.

Z kolei minister obrony Korei Południowej w poniedziałek ogłosił stan podwyższonej gotowości bojowej i nieustannie monitoruje poligon atomowy Punggye-ri skrupulatnie analizując najdrobniejsze oznaki aktywności.

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej już wcześniej napiętnowało we właściwy sobie sposób podróż Obamy do Azji określając ją, jako "reakcyjną i niebezpieczną, mającą swój cel w eskalacji konfrontacji, która przygna ciemne obłoki nuklearnego wyścigu zbrojeń, by zawisnąć nad tym chwiejnym regionem."źródła: CNN
Telegraph

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Skoro już mają zatkane z jednej strony, to może wyrażają obojętność. Bomba to bomba. To trochę podobne do "Uwag do materiału" jakie przesyła Redakcja W24, kiedy chce o czymś poinformować. Wiadomość otrzymuje się pocztą wewnętrzną, ale tą samą drogą nie można odpowiedzieć; nie ma takiej opcji. Zamknięte. Dziwne, prawda? Pewnie eksperymentują z możliwością globalnego przekazu swojej informacji. Taki poligon medialny kosztem uciskanego ludu. Później "Reporters Without Borders" nakładają sankcje, Lis, Applebaum, Colombani, Kisielow (może nie od razu) żądają zaostrzenia. Próby powtarzają się. W efekcie przerwane zostają dwie linie "sodówy" i w świat uderza "żółtaczka". Strach pomyśleć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie potrafię zgadnąć, czy te głowy pod hełmami śmieją się czy płaczą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.