Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korea Północna grozi "nuklearnym atakiem wyprzedzającym"

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Fot. US Dept. of Energy/public domain
W wydanym dziś komunikacie władze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zagroziły, że - w razie zaostrzenia się konfliktu z Koreą Południową i USA - pierwsze użyją broni atomowej. Czy Półwysep Koreański czeka nuklearny holokaust?

Coraz gorsze wiadomości wpływają z Półwyspu Koreańskiego. Kilka dni temu Pjongjang zagroził zerwaniem rozejmu z Koreą Południową, dziś natomiast straszy "nuklearnym atakiem wyprzedzającym".

"Teraz, gdy Stany Zjednoczone są gotowe to wywołania wojny atomowej, rewolucyjne siły zbrojne KRLD wyegzekwują swoje prawo do wyprzedzającego ataku nuklearnego, by zniszczyć twierdzę agresorów i bronić witalnych interesów kraju" - czytamy w dzisiejszym komunikacie władz komunistycznej Korei.

Nie wiadomo na ile wiarygodne są groźby reżimu w Pjongjangu. Korea Północna bezsprzecznie posiada broń atomową, jednak możliwości jej użycia w warunkach bojowych są, zdaniem rożnych specjalistów, mocno ograniczone.

Nie ulega jednak wątpliwości, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim staje się coraz poważniejsza. W kolejnym komunikacie, tym razem północnokoreańskiej państwowej agencji informacyjnej, czytamy, że "KRLD unieważnia wszystkie umowy o nieagresji zawarte pomiędzy Północą i Południem." Najprawdopodobniej jeszcze dziś wyłączona zostanie także specjalna linia telefoniczna, przebiegająca przez Stefę Zdemilitaryzowaną, dzięki której władze zwaśnionych Korei mogły sie porozumiewać.

Czytaj też: Korea Płn. grozi zerwaniem rozejmu. Kolejna wojna na Półwyspie?

Niecały miesiąc temu Korea Północna kolejny raz zadziwiła świat przeprowadzając trzeci test broni atomowej. Wyniki odczytów sejsmologicznych wskazały, że udana próba miała miejsce w rejonie północnokoreańskiego poligonu nuklearnego, w pobliżu miejscowości Punggye-ri. Wystąpiło tam wówczas trzęsienie ziemi o sile 5-6 stopni w skali richtera, co z kolei odpowiada wybuchowi ładunku o mocy 6-7 kiloton.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna oraz Republika Korei teoretycznie od 1950 roku pozostają w stanie wojny. 27 lipca 1953 roku, po trzech latach krwawych walk, przedstawiciele komunistycznej Korei oraz Narodów Zjednoczonych podpisali jedynie układ o zawieszeniu broni. Do tej pory nie udało się wynegocjować warunków trwałego pokoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto