Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15845 miejsce

Korea Północna. Kim Dzong Un traci kontrolę nad państwem?

Choson Sinbo, gazeta blisko związana z reżimem północnokoreańskim, poinformowała, że Phenian przeprowadza reformy, które mają na celu umocnienie przywódczej roli rządu. Czy oznacza to kres absolutnej władzy dynastii Kimów?

Kim Dzong Un. / Fot. Petersnoopy/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.comZ chwilą, gdy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o śmierci Kim Dzong Ila, wieloletniego przywódcy Korei Północnej, oczy międzynarodowej opinii publicznej zwróciły się na jego syna, Kim Dzong Una. Wierząc zapewnieniom północnokoreańskiej propagandy, stosunkowo młody, bo niespełna 30-letni Un, przejął stery nad komunistycznym reżimem, by "kontynuować dzieło" swojego dziadka Kim Ir Sena oraz "kroczącego jego śladami" taty - Kim Dzong Ila.

Redakcja poleca: Kim jest Kim? Wszystko o nowym przywódcy Korei Północnej


Jednak już od samego początku obserwatorzy życia politycznego Korei Północnej dość sceptycznie odnosili się do umiejętności i faktycznego zakresu kompetencji nowego północnokoreańskiego lidera, przypominając fakt, że jego ojcu - Kim Dzong Ilowi - konsolidacja władzy po śmierci Kim Ir Sena zajęła blisko trzy lata.

Wydawany w Japonii, choć związany z reżimem Phenianie, dziennik Choson Sinbo opublikował artykuł, z którego wnioskować można, że po śmierci Kim Dzong Ila na najwyższych szczeblach północnokoreańskiej władzy doszło do wielkich zmian.

W tekście poświęconym ekonomicznym planom Phenianu czytamy, że "podejmowane są odpowiednie działania w celu zmaksymalizowania potencjału gospodarki narodowej". Jak podaje dalej dziennik, by zrealizować powyższe zamierzenia komunistyczne władze wzmacniają rolę systemu gabinetowego, a "kwestie związane z gospodarką rozwiązywane są na drodze szczegółowej dyskusji wewnątrz gabinetu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.