Facebook Google+ Twitter

Korea Północna ma drugi reaktor

Korea Północna posiada przynajmniej jeden tajny ośrodek nuklearny, poza znanym już ośrodkiem w Jongbjon - wynika z poufnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon. / Fot. Keith Luse, Senior Professional Staff Member, U.S. Senate/cc/commons.wikimedia.orgKonkluzje zawarte w raporcie sporządzonym przez panel ONZ-owskich ekspertów w dziedzinie atomistyki ujrzały światło dzienne dzięki doniesieniom anonimowych dyplomatów. Swoimi rewelacjami podzielili się oni z agencją informacyjną Bloomberg.

Poufny dokument jest wynikiem dwumiesięcznego dochodzenia w sprawie północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego w Jongbjon, położonego 100 km od Phenianu. Jego istnienie zostało ujawnione w listopadzie zeszłego roku. Eksperci Narodów Zjednoczonych w swej pracy oparli się przede wszystkim na relacji Siegfrieda Hackera, profesora Uniwersytetu Standford w Kalifornii, który za zgodą władz Korei Północnej odwiedził w ubiegłym roku eksperymentalne instalacje jądrowe komunistycznego państwa.

Największe zaskoczenie budzi opinia ONZ-owskich ekspertów, jakoby wirówki oraz inne urządzenia działające w reaktorze w Jongbjon wykorzystane były wcześniej w innych, ściśle tajnych i nieznanych dotąd lokalizacjach. Oznaczałoby to, że potencjał nuklearny Korei Północnej jest znacznie większy niż dotąd przypuszczano. Dysponując dwoma zakładami, zwiększyć można produkcję wzbogaconego uranu, niezbędnego z kolei do produkcji broni atomowej.

Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon. / Fot. IAEA/CC/commons.wikimedia.orgZagraniczna pomoc dla Kima

Jak wynika z raportu, reżim Kim Dzong Ila korzystał często z pomocy merytorycznej zagranicznych naukowców, odwiedzających co jakiś czas Koreę Północną. Ich głównym zadaniem miała być ocena dotychczasowych dokonań atomowych Phenianu oraz udzielenie ewentualnych wskazówek co do dalszych prac konstruktorskich.

Zagraniczne wsparcie aspiracji nuklearnych Kim Dzong Ila nie ogranicza się jedynie do pomocy naukowej. Zgodnie z "przeciekiem", raport negatywnie ocenia możliwości technologiczne Korei Północnej i stwierdza, że Koreańczycy musieli importować dużą część materiałów i sprzętu potrzebnego do budowy reaktora. Choć nie padają nazwy żadnych państw, najbardziej prawdopodobnymi kontrahentami północnokoreańskiego reżimu wydają się być Chiny oraz Iran.

 / Fot. JEFFREY ALLEN/CC/commons.wikimedia.orgW związku z potrzebą zmniejszenia zdolności Phenianu, raport zaleca wprowadzenie nowych i zaostrzenie istniejących już sankcji ekonomicznych, które uniemożliwiłyby reżimowi Kim Dzong Ila zakup wysokiej jakości stali, stopów aluminiów, zaworów, pomp i innych materiałów niezbędnych do rozwoju programu atomowego. Nie została jednak na razie ujawniona data kolejnego posiedzenia, na którym - po zapoznaniu się z raportem - przedstawiciele Narodów Zjednoczonych zdecydują o dalszej polityce wobec Korei Północnej.

Zobacz także:
Ostatnia szansa na pokój? Seul przyjął propozycję Phenianu
Historyczny moment w dziejach Korei Północnej
Czy Korei grozi zagłada?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

SZANOWNE GRONO MEDRCOW . PROSZE MI WYJASNIC ? OD KIEDY DOBRO! JEST ZLEM.? A DOBRO MA TYLKO PRZYSZLOSC TAK.? ZLO NISZCZY WSZYSTKO I WSZYSTKICH NAWET SWOICH , JA NIE MAM TO NIKT NIE BEDZIE MIAL.? CZY TO TAKIE TRUDNE ABY ZROZUMIEC O CO CHODZI. ALBO DACIE MI ZYC ALBO WAS ZNISZCZE, BO JA SAM GINE NIE! WSZYSCY ZGINIEMY.! CZY TAK TRUDNO TO ZROZUMIEC KTO KOGO BIEZE NA LITOSC, TEN CO SIE Z NIKIM NIE LICZY, TYLKO BIEDA GO ZMUSZA ZEBY JESZCZE NIE TERAZ SKONCZYC Z TYM SWIATEM, A WLASNIE W TEDY KIEDY SIE NIESPODZIEWACIE PRZYJDZIE KONIEC!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 13.04.2011 07:07

mają rację,nie jedzą imperialistom amerykańskim z ręki jak polaczki ,mam nadzieje ,że ich rakiety dolecą i zniszczą żydowską amerykę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żydzi mają tajne ośrodki nuklearne (do których nigdy nie wpuścili inspektorów międzynarodowych, podczas gdy np. Iran cały czas udostępnia swoje inspektorom), Żydzi mają nielegalnie zdobyty arsenał broni nuklearnej (dzięki pomocy USA, łamiącej prawa o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej), i Żydzi dodatkowo rozpętali z 10 wojen po skończeniu II wojny światowej oraz okupują z użyciem terroru ziemie państw sąsiednich, nieprzerwanie od przynajmniej 1967 roku, z których to ziem ONZ nakazało im dziesiątki lat temu natychmiastowe wycofanie się, i nikt się Żydów nie czepia. A przecież Iran czy Korea nigdy nie były tak agresywne jak Izrael, nie rozpętały tylu wojen, nie okupują innych krajów, itd., itp. Więc jest oczywistym że nagonka dziennikarzy żydowskich, zachodnich czy pana Osucha na biedny Iran i Koreę, jest kłamliwą, pełną hipokryzji propagandą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czangpenk
  • czangpenk
  • 01.02.2011 14:25

światowemu żandarmowi o jedynie słusznym światopoglądzie to się nie podoba?? ...to niech sobie dodrukuje $$$ i zbuduje lepszą pałkę

Komentarz został ukrytyrozwiń
cichy
  • cichy
  • 01.02.2011 12:39

Pni Karp co ma piernik do wiatraka ? Tani populizm dla nadwrażliwych, słaba prowokacja.
A teraz poważnie.
Proszę obejrzeć film Pana Fidyka - "Defilada" albo o uciekinierach z raju komunistycznego
w serii programów Ewa Ewart przedstawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle Korea Pn. wodzi wszystkich za nos. Czy chcemy czy nie, ten kraj będzie posiadał broń jądrową. I żadne sankcje tego nie zmienią. Niestety oznacza to wyscig zbrojeń i nie wykluczone, że kolejne kraje regionu zaczną rozwijać własny probram atomowy. Tym bardziej, że niektóre państwa np. Korea Pd., czy Japonia posiadaja technologię umożliwiajacą wyprodukowanie pierwszych ładunków jądrowych w ciągu około 2-3 lat od podjęcia o tym decyzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 01.02.2011 11:12

cichy: A w Polsce życie ludzkie jest cenione.? Więc dlaczego ludzie umierają z zimna i głodu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem ten rodzaj broni powinien zostać całkowicie wyeliminowany z wszystkich państw. Wszędzie może znaleźć się jakiś głupek, który zapała miłością do naciskania czerwonych guziczków i po ptokach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cichy
  • cichy
  • 01.02.2011 10:43

Panie Antku odpowiedz jest prosta bo Korea Pn. to reżim totalitarny gdzie ludzkie życie jest bez wartości - polecam książki Pana Dzika. W dodatku stanowi zagrożenie dla sąsiadów i świata. Proszę zajrzeć na strony psz.pl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.