Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korea Północna. Pierwszy moduł rakiety na stanowisku startowym

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
- Nasza armia uważnie obserwuje wszystkie działania związane z programem rakietowym Korei Północnej - zapewnił rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony.
- Nasza armia uważnie obserwuje wszystkie działania związane z programem rakietowym Korei Północnej - zapewnił rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony.
W Korei Północnej trwają intenstywne przygotowania do kolejnego wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu. Jak poinformowały rządowe źródła w Seulu, pierwszy moduł rakiety zainstalowno już na stanowisku startowym.

- Korea Północna zainstalowała pierwszy stopień rakiety na wyrzutni - oświadczył anonimowy przedstawiciel południowokoreańskich władz, cytowany przez agencję informacyjną Yonhap.

Przerywając prasowe spekulacje, w ubiegłą sobotę północnokoreańskie władze oficjalnie poinformowały, że wystrzelenie rakiety Uhna-3 odbędzie się pomiędzy 10 a 22 grudnia. Trzystopniowa rakieta zbudowana i zaprojektowana przez północnokoreańskich inżynierów ma wynieść na orbitę okołoziemską pierwszego północnokoreańskiego satelitę.

Czytaj też: Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu

Na poczynania komunistycznego reżimu z nieufnością spogląda tymczasem społeczność międzynarodowa. Istnieją bowiem obawy, że próba umieszczenia na orbicie satelity jest tylko pretekstem do wykonania kolejnego testu rakiety dalekiego zasięgu. Plany Phenianu spotkały się z negatywną reakcją m.in. Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej oraz Japonii. Nawet władze Chin wyraziły "zaniepokojenie" rakietowymi ambicjami sojuszniczej Korei.

Świat obawia się eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu, Victoria Nuland, określiła północnokoreański plan mianem "wysoce prowokacyjnego aktu, który grozi pokojowi i bezpieczeństwu w regionie". W stan podwyższonej gotowości postawiono m.in. amerykańskie siły stacjonujące w Korei Południowej. Japonia z kolei zdecydowała o rozmieszczeniu na swoim terytorium dodatkowych systemów obrony przeciwrakietowej.

Jak zakończył się poprzedni test rakiety Uhna-3? Przeczytaj na kolejnej stronie --- >
Jeśli dojdzie do wystrzelenia rakiety Uhna-3, będzie to już druga w tym roku próba podboju przestrzeji kosmicznej, której podejmie się 20-milionowa Korea Północna. W kwietniu niepowodzeniem zakończyło się wystrzelenie rakiety tego samego typu, która wynieść miała na orbitę satelitę meteorlogicznego.

Jak poinformowało wówczas południowokoreańskie ministerstwo obrony, rakieta Uhna-3 wystrzelona została 13 kwietnia o godz. 0.39 czasu polskiego z platfromy startowej Dongchang-ri i po około minucie lotu uległa zniszczeniu, wpadając do morza.

Przed kwietniową próbą rakietową, komunistyczne władze zaprosiły do Korei Północnej dziennikarzy z całego świata, którzy mieli okazję obejrzeć najnowsze dzieło północnokoreańskich naukowców kilka dni przed planowanym wystrzeleniem. Oto, co zarejestrowały kamery rosyjskiej telewizji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto