Facebook Google+ Twitter

"Korea Północna potęgą nuklearną". Przygotowują kolejne testy

Południowokoreańskie władze poinformowały, że Korea Północna przeprowadziła kolejny test broni atomowej. Wiadomości te potwierdziły już oficjalne źródła w Pjongjangu. Siła wybuchu północnokoreańskiej bomby szacowana jest na 6-7 kiloton.

 / Fot. US Dept. of Energy/public domainO rewelacjach dotyczących kolejnej próby jądrowej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej poinformował dziś południowokoreański resort obrony. Doniesienia te potwierdziły już północnokoreańskie media państwowe.

Przeprowadzenie udanego testu bomby atomowej potwierdziły m.in. wyniki odczytów sejsmologicznych, które wskazują, że w rejonie północnokoreańskiego poligonu nuklearnego, w pobliżu miejscowości Punggye-ri, wystąpiło dziś trzęsienie ziemi o sile 5-6 stopni w skali richtera, co odpowiada wybuchowi ładunku o mocy 6-7 kiloton.

"Uważnie obserwujemy bieżącą sytuację, ponieważ Północ może przeprowadzić kolejny test jądrowy lub wystrzelić pociski rakietowe" - oświadczył rzecznik ministerstwa obrony Republiki Korei, Kim Min-seok, cytowany przez agencję Yonhap. Jak dodał, by monitorować rozwój wydarzeń na Półwyspie Koreańskim, "Korea Południowa i Stany Zjednoczone mobilizują wszystkie dostępne źródła wywiadowcze".

Południowokoreańska Narodowa Służba Wywiadowcza poinformowała, że Pjongjang prawdopodobnie przygotowuje już kolejną próbę z użyciem broni jądrowej oraz kolejny test rakiety dalekiego zasięgu. Szef wywiadu Korei Południowej, Won Sei-hoon, na spotkaniu z przedstawicielami południowokoreańskiego parlamentu, nie wykluczył także możliwości rozmieszczenia przez Koreę Północną taktycznych głowic nuklearnych, gotowych do użycia w każdej chwili. Won Sei-hoon zaznaczył przy tym, że KRLD można uznać za "potęgę nuklearną".

Czytaj też: Korea Płn. wystrzeliła satelitę! Rakieta przeleciała nad Japonią


Wiadomości o próbie atomowej potwierdził już Biały Dom. "Przyglądamy się sprawie" - zdradził anonimowy przedstawiciel administracji prezydenta Obamy.

Na specjalnym posiedzeniu ma się dziś zebrać Rada Bezpieczeństwa ONZ. Test broni jądrowej nie powinien być jednak dla nikogo zaskoczeniem. W zeszłym miesiącu Pjongjang poinformował o swoich planach światową opinię publiczną, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony m.in. Korei Południowej, Japonii oraz USA.

Siłę wybuchu północnokoreańskiej głowicy jądrowej władze w Seulu określiły mianem "niszczycielskiej". Zdetonowana dziś bomba atomowa jest znacznie silniejsza niż bomby użyte w poprzednich testach przeprowadzanych przez Koreę Północną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.