Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24513 miejsce

Korea Północna przeprowadzi kolejny test bomby atomowej?

Władze wojskowe Korei Południowej i USA oceniły prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez Koreę Północną kolejnej próby jądrowej jako "bardzo wysokie". Ile jeszcze bomb atomowych ma Phenian?

 / Fot. Gilad.rom;GNU1.2,CCA3.0;WikiCommons"W ocenie Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych szanse, że Korea Północna przeprowadzi kolejny eksperyment jądrowy są bardzo wysokie" - oświadczył w sobotę, 28 kwietnia, wiceminister obrony Korei Południowej Lim Kwan-bin, cytowany przez agencję informacyjną Yonhap.

Lim, który przebywa obecnie w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego Pentagonu, zaznaczył przy tym, że nie ma stuprocentowej pewności ani niezaprzeczalnych dowodów na to, że Phenian faktycznie planuje kolejny test z użyciem broni jądrowej.

Południowokoreański polityk zwrócił jednak uwagę na fakt, że dwa poprzednie testy atomowe Korei Północnej miały miejsce niedługo po wystrzeleniu rakiet dalekiego zasięgu. Było tak zarówno w 2006 jak i 2009 roku. Nie jest zatem wykluczone, że równocześnie z przygotowaniami do wystrzelenia ostatniej rakiety, której test - jak wiemy - zakończył się niedawno niepowodzeniem, Phenian zaplanował także próbę jądrową.

Czytaj też: Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu


 / Fot. Tomasz OsuchEwentualny trzeci już wybuch bomby atomowej, zdaniem Lima, byłby podyktowany chęcią odniesienia przez Phenian sukcesu, który zniwelowałby propagandowe skutki nieudanej poróby wystrzelenia na orbitę okołoziemską pierwszego północnokoreańskiego satelity.

Informacje nadchodzące z Półwyspu Koreańskiego nasuwają pytanie, jakim naprawdę arsenałem atomowym dysponują władze w Phenianie. Już w zeszłym roku informowaliśmy na W24 o odkryciu w Korei Północnej kolejnego reaktora, dzięki któremu - zdaniem ekspertów ONZ - komunistyczny reżim mógł zwiększyć produkcję wzbogaconego uranu, a co za tym idzie automatycznie zwiększyć także produkcję broni atomowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@Benedykt Present 28.04.2012 19:10
Biznes, ale zgadzam się że bez sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 28.04.2012 19:10

Zbrojenia atomowe są kosztowne, a przy tym stajemy się posiadaczami takiej broni, której użycie jest wielce ryzykowne i problematyczne; jako pierwszy - za wcześnie, jako ostatni - za późno. Trzeba mieć wystudiowane środki przenoszenia głowic jądrowych, na przykład bardzo ciche, trudne do wykrycia atomowe łodzie podwodne - jakie mają Amerykanie. I znowu astronomiczne wydatki!.. Bezsens.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, to wcale nie musi być okupacja :).
Izrael to ma dobrze, że nie jest na miejscu Korei Południowej. Gras też nic nie sugeruje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że akurat jeśli chodzi o Koreę Północną to jej obywatelom będzie lepiej w każdej sytuacji innej niż obecna. Nawet pod jakąś okupacją będzie im lepiej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie Markowiak:
Proszę o dokładne dane czyli; kto, gdzie i kiedy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Markowiak
  • Krzysztof Markowiak
  • 28.04.2012 14:26

Panie Ryszardzie Kosacz: przed pierwszym testem atomowych Kim Dzong Ila amerykańscy eksperci z CNN też sądzili, że Korea Północna nie może przeprowadzić testu, bo bomby nie ma. A miała i ją użyła. Teraz tych bomba ma na pewno więcej i jest równie zdeterminowana do ich użycia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja dzisiaj przy śniadaniu oglądając CNN słuchałem wypowiedzi specjalistów od spraw jądrowych(amerykańskich), którzy stwierdzali jednogłośnie, że to jest nie tylko mało prawdopodobne, lecz po prostu niemożliwe. Mało tego, jeden ze specjalistów pokazując paradę rakiet niby dalekiego zasięgu udowadniał, że to po prostu sprytnie zrobione makiety. A Jankesi znowu napędzają stracha ludziom, aby udowodnić potrzebe obecności w tym rejonie. I to sie powtarza, od Wietnamu, do Iraku czy Afganistanu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Haha
  • Haha
  • 28.04.2012 13:44

Patrząc na ten ich ostatni test rakietowy, łatwo można sie domyśleć, jak się skończy nieudana próba jądrowa... Sami się wydadzą. LOL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.