Facebook Google+ Twitter

Korea Północna przesunie start rakiety? Phenian znalazł usterkę

Władze w Phenianie poinformowały o możliwości przesunięcia terminu startu rakiety, która miała wynieść na orbitę pierwszego północnokoreańskiego satelitę. Kim Dzong Un ugiął się pod presją społeczności międzynarodowej?

- Nasza armia uważnie obserwuje wszystkie działania związane z programem rakietowym Korei Północnej - zapewnił rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony. / Fot. NeilsPhotography/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.com"Nasi naukowcy i technicy, z pewnych powodów, poważnie rozważają możliwość zmiany daty wystrzelenia satelity" - oświadczył w niedzielę rzecznik północnokoreańskiego Komitetu Technologii Kosmicznych, cytowany m.in. przez agencję informacyjną Yonhap. Z kolei w dzisiejszym oficjalnym komunikacie prasowym czytamy, że naukowcy pracujący w kompleksie rakietowym Sohae "znalezli niedociągnięcia, w pierwszym module sterującym silnikiem rakiety".

Na początku miesiąca Korea Północna oficjalnie potwierdziła, że start rakiety Uhna-3 odbędzie się pomiędzy 10 a 22 grudnia, następnie wydłużając ten termin o kolejny tydzien, do 29 grudnia. Kilka dni temu informowaliśmy o zainstalowaniu na stanowisku startowym pierwszego z trzech modułuów rakiety. Zgodnie z zapewnieniami Phenianu, ma ona wynieść na orbitę satelitę meteorologicznego.

Czytaj też: Pierwszy moduł rakiety na stanowisku startowym


Zmiany w północnokoreańskich planach mogą być jednak efektem międzynarodowej presji pod jaką znalazł się w ostatnim czasie reżim w Phenianie. Świat obawia się, że próba umieszczenia przez Koreę Północną satelity na orbicie okołoziemskiej jest w rzeczywistości testem możliwości północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu, która mogłaby w przyszłości razić cele m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie. "Kosmiczne" aspiracje komunistycznego reżimu skrytykowały nawet Chiny, uważane dotąd za jedynego sojusznika Korei Północnej.

Zobacz zdjęcia satelitarne kompleksu rakietowego na kolejnej stronie --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

A jednak im się udało... link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, z tymi innymi źródłami energii bym nie przesedzał, a już na pewno nie z gazem łupkowym. Zresztą odkrywane są ciągle nowe złoża ropy, a dzięki postępowi technologicznemu, te złoża, których eksploatacja kiedyś była nieopłacalna, stają się źródłem dodatkowych, już opłacalnych zasobów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie to największy interes na Iraku zrobiły prywatne firmy obsługujące wojsko. W USA państwowi są tylko żołnierze, a cała reszta łącznie z bazami, wywiadem, jedzeniem, piciem, wszelkim zaopatrzeniem w ogóle i tak dalej jest w rękach rożnych agencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta ropa w Iraku i korzyści z niej w dużej mierze to już mit. Nawet Saudowie... Rosja... drżą o swą przyszłość za kilkanaście lat, bo technologia łupkowa robi karierę i zastąpi problem importu. Że nie wspomnę o innych źródłach energii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Irak zajęli dla ropy - tu się zgadzam, ale Korea to zupełnie co innego. Władze tam przyzwyczajone są do robienia za bogów i nie mają w ogóle żadnych ograniczeń etycznych. W efekcie mogą zrobić cokolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiady mają to do siebie, że przeważnie milczą :) Tym bardziej w sprawie Korei Północnej, uznawanej za wywiadowczą "czarną dziurę". Co do Iraku, nie mogę się nie zgodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Andrzeju, ale aż tak młody niestety nie jestem, a posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, w trakcie którego Colin Powell przedstawiał "dowody" przeciwko Saddamowi oglądałem na żywo...
Co do Korei Północnej, to nie Amerykanie straszą jej arsenałem, ale władze w Phenianie nieustannie grożą, że zaleją Koreę Południową "morzem ognia", rozpętają "konflikt nuklearny" itp... To są oficjalne rządowe komunikaty.

Proszę sobie tylko wyobrazić sytuację, w której jedno z sosiadujących z nami państw co chwilę straszy zagładą milionów Polaków, porywa polskich obywateli, zatapia polskie okręty i przeprowadza zamachy bombowe na polskie samoloty pasażerskie. Reżim Saddama przy reżimie Kimów to przedszkole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, jedna rakieta z głowicą nuklearną może w ciągu sekundy pozbawić życie tysiące ludzi. Taka rakieta może spaść wszędzie, także w Działdowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.