Facebook Google+ Twitter

Korea Północna przyjmie pomoc od USA?

Stojąca przed widmem biedy i głodu Korea Północna zgodziła się na zawieszenie wzbogacania uranu w zamian za żywność z USA.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pyongyang_JucheTower.jpg&filetimestamp=20050909123939 / Fot. Annalog, licencja CC 3.0Phenian zgodził się również na przerwanie prób jądrowych oraz zaprzestanie testów z rakietami dalekiego zasięgu po wstępnych rozmowach z USA. W zamian Koreańczycy otrzymać mają pomoc w postaci 240 tys. ton żywności, czytamy na BBC News.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wyraziła nadzieję, że będzie to pierwszy dobry krok do owocnej współpracy. Nie ukrywa jednak, że USA będą się dobrze przyglądać polityce rządu w Phenianie i oceniać ją nie po słowach, ale po czynach.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un zgodził się również na monitorowanie przez inspektorów ONZ reaktora w Jogbion. Mają oni sprawdzać go pod kątem międzynarodowego bezpieczeństwa. Po zerwaniu rozmów rozbrojeniowych w 2009 roku inspektorzy musieli przerwać swe prace i opuścić Koreę.

Eksperci wyrażają nadzieję, że ten pierwszy krok ze strony Kim Dzong-una, w kilka miesięcy po śmierci poprzedniego przywódcy może utorować drogę do wznowienia sześciostronnych negocjacji rozbrojeniowych z Pyongyang, który załamał się ostatni w 2009 roku.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.