Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4973 miejsce

Korea Północna. Samobójstwo zdradą komunistycznej ojczyzny?

Obywatel Korei Północnej może zakończyć swoje życie na wiele sposobów: umrzeć z głodu, wychłodzenia lub zostać pobitym na śmierć przez służby bezpieczeństwa. Jedynie samobójstwo nie jest w KRLD wyjściem z trudnej sytuacji. Dlaczego Koreańczycy z Północy boją się targnąć na swoje życie?

 / Fot. Joseph A Ferris III/Creative Commons Attribution 2.0 Generic license/Flickr.comOd lat Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna znajduje się wśród tych państw, w których współczynnik samobójst jest o dziwo najniższy.

Wydawać by się mogło, że w kraju z upadłą gospodarką, wszechobenym głodem, obozami pracy i krwawymi represjami ze strony władz, liczba osób, które zamiast zwierzęcego upodlenia, wolałyby śmierć, będzie znacznie wyższa.

Czytaj też: Na śmierć i życie. Dziennikarstwo obywatelskie w KRLD


Samobójstwo nie jest jednak w Korei Północnej traktowane jako możliwe wyjście z trudnej sytuacji. Wpływa na to kilka czynników. Jednym z nich, pewnie najważniejszym, jest lęk, bynajmniej nie przed śmiercią samą w sobie, ale lęk o los najbliższych, których samobójca pozostawia na pastwę totalitarnego reżimu.

Sytuacja taka wynika z tego, że choć obywatele Korei Północnej, jako kraju komunistycznego, teoretycznie są wobec siebie równi, w komunistycznej Korei utrzymuje się - sięgająca czasów średniowiecza - sztywna hierarchia społeczna z podziałem na kategorie. W 1967 roku, pierwszy przywódca KRLD, Kim Ir Sen, dokonał weryfikacji ludnościowej, zgodnie z zasadą "Songbun" (pochodzenie rodzinne).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Faktycznie po śmierci Kim Dzong Ila, w KRLD panuje totalitaryzm. Za nieścisłość przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała uwaga: totalitaryzm, nie autorytaryzm w Korei Płn panuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.