Facebook Google+ Twitter

Korea Północna: Uwolnienie amerykańskiego misjonarza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-06 14:58

Amerykański misjonarz, który pod koniec grudnia nielegalnie przedostał się do Korei Płn. został uwolniony. 28-letni Robert Park trafił do stolicy Chin, skąd jeszcze dziś ma udać się podróż powrotną do USA.

W Pekinie Park nie odpowiadał na pytania dziennikarzy zainteresowanych zarówno kulisami uwolnienia misjonarza, jak i powodami, dla których ponad miesiąc temu zdecydował się on przedostać do komunistycznej Korei. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia misjonarz, który z pochodzenia jest Koreańczykiem, nielegalnie przekroczył granicę Chin z Koreą Północną na zamarzniętej rzece Tumen.

Robert Park miał przy sobie listy, adresowane do despotycznego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila. Apelował w nich o zamknięcie obozów pracy oraz poszanowanie praw człowieka w Korei Północnej. Według informacji przekazanych przez współpracowników misjonarza - Park zamierzał także nawrócić Kim Dzong Ila na chrześcijaństwo.

Północnokoreańskie władze przed uwolnieniem Parka podały, że mężczyzna wyraził "szczery żal" z powodu zaistniałej sytuacji. Decyzję Phenianu z zadowoleniem przyjęła amerykańska administracja. Według nieoficjalnych informacji, Waszyngton nie negocjował kwestii uwolnienia misjonarza. Północnokoreańskie władze prawdopodobnie potraktowały uwolnienie obywatela USA jako gest dobrej woli w momencie, kiedy negocjowane są warunki powrotu przedstawicieli Phenianu do stołu sześciostronnych negocjacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.