Facebook Google+ Twitter

Korea Północna wystrzeliła już siódmą rakietę krótkiego zasięgu

W ocenie ekspertów Korea Północna należy do najbardziej zmilitaryzowanych państw świata. Wielokrotnie zaskakiwała opinię międzynarodową, sąsiednie państwa i ONZ, groźnymi decyzjami militarnymi. Dziś zaskoczyła znowu. Niebezpiecznie.

 / Fot. Wikimedia CommonsZ doniesień światowych agencji prasowych wynika, że mamy znowu niemiłą i zaskakującą niespodziankę, z Pjongjang. Według agencji prasowej Yonhap, z Korei Południowej, Korea Północna – w ramach doświadczeń - wystrzeliła cztery rakiety sterowane krótkiego zasięgu, które "spadły u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego" do Morza Japońskiego, w pobliżu granic Japonii. To dowód, że dyktator w Pjongjang, prowadzi kolejne testy rakietowe.

Zobacz zdjęcie - Korea Północna wystrzeliła rakiety (Fot. Reuters?KCNA) - Rakiety Korei Płn..

Zobacz zdjęcie - rakiety krótkiego zasięgu Korei Północnej (Foto: sxc.hu/cc)Polskie Radio.

Zdaniem rzecznika ministerstwa obrony Korei Południowej, wojsko Korei Północnej wystrzeliło cztery sterowane pociski rakietowe. Dwa zostały wystrzelone rano 18 maja, trzeci w godzinach popołudniowych czasu miejscowego, a czwarty w niedzielę, 19 maja.

Przedstawiciel ministerstwa obrony, nie chciał spekulować w rozmowie z brytyjską agencją Reutera, czy rakiety wystrzelono w ramach ćwiczeń wojskowych, czy innych szkoleń, o czym donosi Gazeta.pl. Na wypadek jakiejkolwiek prowokacji, ministerstwo Korei Płd. będzie kontynuować "monitorowanie sytuacji i pozostaje w stanie gotowości" – podkreślił anonimowy informator Reutera.

Także przedstawiciel rządu Japonii potwierdził informacje o wystrzeleniu pocisków przez Pjongjang, a jednocześnie zaprzeczył doniesieniom, wedle których rakiety północnokoreańskie wylądowały w japońskich wodach.

Zobacz zdjęcie - Kim Dzong Un w otoczeniu wojskowych (Fot. PAP/EPA/RODONG SINMUN) - RMF24 - Korea grozi.

Wystrzelenie trzech rakiet północnokoreańskich, może mieć związek lub być odpowiedzią Pjongjang, na wspólne manewry morskie sił wojskowych Korei Południowej i Ameryki, które przeprowadzono na początku tygodnia, a władze Korei Płn. nazwały je "bezmyślną prowokacją i przygrywką do wojny".

Zdaniem ekspertów wojskowych, Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków rakietowych krótkiego zasięgu. Robi to zapewne w ramach doskonalenia swojej słabej jeszcze techniki rakietowej. W minionych miesiącach i tygodniach Pjongjang wielokrotnie groził militarnie Korei Płd., USA i Japonii. Świat nerwowo reagował na pogróżki, ale starał się je traktować poważnie.

W okresie ostatnich kilku miesięcy bieżącego roku, sytuacja na Półwyspie Koreańskim, zaostrzyła się i bardzo mocno zaogniła. Władze w Pjongjang dokonały trzeciej próby atomowej. Zapowiadały, że zmiotą Południe z powierzchni ziemi, postawiły wojska w stan gotowości bojowej i zerwały jednostronnie "zawieszenie broni z 1953 roku".

Nad obszarem Korei Południowej zaczęły latać amerykańskie bombowce B-2, a sztab Korei Płd. przygotował "plany uderzenia wyprzedzającego na wypadek, gdyby wywiad doniósł o przygotowaniach Północy do ataku nuklearnego". Przez kilka tygodni, media Południa, Japonii i Ameryki były pełne niepokojących informacji z Azji Wschodniej.

ZOBACZ także inne ZDJĘCIA – m.in. pokaz rakiet Korei Płn. dalekiego zasięgu na paradzie - Korea Północna wystrzeliła rakiety.

Wyrzutnie rakiet Scud Korei Północnej przesunięte na wybrzeże - Gazeta.pln - Kolejne testy rakiet.

Napięty do granic możliwości Pjongjang ostrzegał, m.in. Japonię i USA o możliwościach "prewencyjnego uderzenia nuklearnego", a w Internecie zaczęły pojawiać się filmy, które miały obrazować planowaną "na trzy dni inwazję na Koreę Południową, atak na Nowy Jork i płonącego Baracka Obamę". Eksperci wojskowości rozważali nad tym, co młody dyktator Kim Dzong Un, może skierować do walki przeciw swoim silnym przeciwnikom, a dowództwo amerykańskiej armii analizowało i rozważało scenariusze dla Korei Północnej, także najczarniejsze - otwartej wojny.

Rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej poinformował, że w niedzielę, 19 maja po południu, Korea Północna wystrzeliła ze swego wschodniego wybrzeża, czwartą w okresie dwóch dni rakietę sterowaną krótkiego zasięgu. Uczyniła to prawdopodobnie w ramach manewrów wojskowych, o czym pisze Interia.pl.

Zobacz zdjęcie: Nie są to pierwsze prowokacje Korei Północnej (Foto. AFP) - Korea Płn. wystrzeliła czwarty pocisk.

Korea Północna w okresie ostatnich pięciu dni, wystrzeliła już siedem rakiet krótkiego zasięgu, które spadły do morza. W poniedziałek, 20 maja, odpalono kolejne dwa pociski, w tym jeden rano. Eksperci Korei Południowej podkreślają, że wciąż nie jest jasne, w jakim charakterze prowadzone są północnokoreańskie testy rakietowe. To jest sprawdzane - powiedział rzecznik resortu obrony z Seulu. Są przypuszczenia, że władze z Pjongjangu testują nową wyrzutnię rakiet.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który w niedzielę przebywał na rozmowach w Moskwie, wezwał władze w Pjongjang do zaprzestania kolejnych prób rakietowych. Zaapelował też jednocześnie, aby podjęły negocjacje z mocarstwami światowymi, na temat swojego kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.