Facebook Google+ Twitter

Korea Północna wznowiła produkcję plutonu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-27 07:28

Południowokoreański dziennik "Chosun Ilbo" poinformował o wznowieniu produkcji plutonu przez Koreę Północną. Phenian zapowiedział odbudowę instalacji nuklearnych po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ w kwietniu tego roku potępiła północnokoreańskie testy rakiet dalekiego zasięgu.

Korea Północna rozpoczęła produkcję plutonu w kompleksie nukleranym w Jongbion. Instalacje nuklearne w Jongbion do kwietnia tego roku były rozmonotowywane pod nadzorem inspektorów MAEA. Północnokoreańaskie próby rakietowe, a w ich następstwie krytyka ze strony ONZ sprawiły, że Phenian nakazał grupie międzynarodowych ekspertów opuszczenie Jongbion.
Południowokoreańskie media spekulują, czy Korea Płn. jest w stanie wyprodukować od 6 do 8 kg plutonu. Zachodni eksperci zwracają jednak uwagę, że co najmniej kilka miesięcy potrwa przywrócenie pełnej zdolności produkcyjnej ośrodka nuklearnego w Jongbion.

Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podaje, że po poniedziałkowej próbie nuklearnej Korea Północna przeprowadziła także co najmniej 3 testy rakiet krótkiego zasięgu.

Ekspert: Korea rzuca wyzwanie nowej amerykańskiej administracji

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPPółnocnokoreańska próba jądrowa i testy rakiet to w głównej mierze wyzwanie rzucone nowej amerykańskiej administracji - uważa brytyjski ekspert Michael Harrold, autor książki poświęconej Korei Północnej. Michael Harrold zauważa, że Korea Północna po zawieszeniu udziału w rokowaniach sześciostronnych od razu zapowiedziała wznowienie programu nuklearnego.

W opinii brytyjskiego eksperta, północnokoreańskie testy są często odpowiedzią Phenianu na poczucie coraz większej izolacji. "Jednym z głównych czynników jest poczucie "opuszczenia". Kiedy Korea Płn. odnosi wrażenie, że świat nie traktuje jej wystarczająco poważnie, wówczas wystrzeliwane są rakiety i przeprowadzane testy atomowe."

Tym razem, jednym z głównych czynników może być także chęć wysondowania jaka będzie polityka nowego prezydenta USA wobec Korei. "Moim zdaniem Korea Płn. ma wielkie oczekiwania wobec Baracka Obamy. Prawdopodobnie Phenian oczekuje bezpośredniego dialogu z USA, większego otwarcia na rozmowy z Północą, ale jak na razie te oczekiwania nie mają pokrycia w rzeczywistości".

W opinii brytyjskiego eksperta zamierzonych skutków nie przyniesie także zaostrzenie sankcji wobec Korei Północnej. Michael Harrold zwraca uwagę, że impas na Półwyspie Koreańskim był dotąd przełamywany tylko dzięki negocjacjom, a rezolucje nakładające na Phenian kolejne sankcje potęgowały tylko napięcia w kontaktach z nieprzewidywalnym reżimem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.