Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19457 miejsce

Korea Północna zalała Koreę Południową

Korea Północna bez ostrzeżenia otworzyła przepusty na przygranicznej zaporze Hwanggang, powodując falę powodziową, która przeszła przez granicę z Południem i wywołała niepokój wśród okolicznych mieszkańców.

Podobny incydent miał miejsce w 2009 roku. Korea Północna z tej samej zapory spuściła wtedy do rzeki Imjin ok. 40 mln. metrów sześciennych wody, w wyniku czego śmierć poniosło sześciu obywateli Korei Południowej. / Fot. Sumanth/public domain/WikiCommonsWładze w Seulu poinformowały w środę wieczorem, że w nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczęły się zrzuty dużych ilości wody z północnokoreańskiej zapory Hwanggang na rzece Imjin. Zapora zlokalizowana jest ok. 42 km na północ od Strefy Zdemilitaryzowanej dzielącej obie Koree.

Czytaj też: Korea Północna ma drugi reaktor


Niezapowiedziane wcześniej przez władze Korei Północnej otwarcie przepustów zapory może spowodować szkody po stronie południowokoreańskiej. Rzeka Imjin przepływa przez Strefę Zdemilitaryzowaną i wpada do rzeki Han, która z kolei przepływa przez Seul.

Spuszczona z północnokoreańskiej tamy woda potrzebuje jedynie 10 godzin, by dotrzeć do granicy z Koreą Południową. Już we wtorek nad ranem poziom wody na moście Pilseung znajdującym się po południowej stronie granicy koreańsko-koreańskiej przekroczył stan alarmowy o blisko 1,5 metra.

Czytaj też: Wstrząsający film przemycony z Korei Północnej


Przepusty na zaporze Hwanggang pozostają cały czas otwarte, co niepokoi południowokoreańskie władze. Sytuacja jest tym bardziej niepewna, że na Półwyspie Koreańskim od kilku dni padają dość obfite deszcze.

"Zrzuty mogą jeszcze spowodować poważne szkody w południowej części rzeki Imjin" - powiedział przedstawiciel południowokoreańskich władz dziennikarzom The Korea Herald.

Czytaj też: Nieoczekiwany sukces misji Starszyzny. Kim Dzong Il gotowy do kolejnego wznowienia rozmów pokojowych


Podobny incydent miał miejsce w 2009 roku. Korea Północna z tej samej zapory spuściła wtedy do rzeki Imjin ok. 40 mln. metrów sześciennych wody. Wynikiem nieodpowiedzialnych działań reżimu Kim Dzong Ila była śmierć sześciu obywateli Korei Południowej.

Północnokoreańskie władze wojskowe, którym podlegają wszystkie zapory w kraju, z powodu szkód spowodowanych przez zrzuty wyraziły wówczas ubolewanie oraz zapewniły, że następnym razem powiadomią sąsiadów z południa o podobnych zamiarach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przepraszam, to byłą godz. 4.30 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informację z pierwszej ręki otrzymałem przez sms ok. godz. 3.30 czasu polskiego (11.30 czasu koreańskiego) od zaprzyjaznionego koreańczyka z Seulu, po czym potwierdziłem ją w oficjalnych źródłach rządowych. W tekście jest podane także inne źródło informacji, którym się posługiwałem. Wystarczy wnikliwie, od początku do końca przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek Łazik
  • Jarek Łazik
  • 30.06.2011 10:51

Rozumiem, że autor zdobył te informacje samodzielnie, podróżując z legitymacją w24 po półwyspie koreańskim? Pytam, bo tradycyjnie żadnych źródeł....

Komentarz został ukrytyrozwiń

'Powtórka z rozrywki', niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.