Facebook Google+ Twitter

Korea Północna zwróciła szczątki południowokoreańskich żołnierzy

Do Korei Południowej powróciły dziś szczątki żołnierzy poległych w Korei Północnej w czasie wojny koreańskiej. To pierwszy taki gest Phenianu od podpisania rozejmu w 1953 roku.

 / Fot. Driedprawns/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0Przełomową nazwać można decyzję komunistycznego reżimu Korei Północnej o zwróceniu sąsiadowi z południa szczątków żołnierzy poległych w czasie działań wojennych na Półwyspie Koreańskim w latach 1950-1953.

Jak podała agencja informacyjna Yonhap, do Korei Południowej powróciły pozostałości dwunastu żołnierzy, z których tylko dwóch udało się do tej pory zidentyfikować. Z Korei Północnej trafiły najpierw do USA, a dopiero stamtąd przetransportowano je do Seulu, gdzie powitał je m.in. prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak.

Czytaj też: Tajemnica śmierci Kim Dzong Ila. Dyktator nie umarł w pociągu?


Zwrócone szczątki to tylko cześć z 226 pozostałości odnalezionych przez amerykańskich archeologów w latach 2000-2004 w ramach specjalnej misji poszukiwawczo-ekshumacyjnej.

Cytowany przez rozgłośnię radiową "Voice of America", rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa ds. unifikacji wyraził nadzieję na dalszą współpracę w ramach reparacji szczątków żołnierzy poległych ponad 60 lat temu.

Wojna koreańska, która wybuchła w 1950 roku, pochłonęła według rożnych źródeł od 2,5 do 5 milionów cywilnych i wojskowych ofiar. W 1953 roku zostało podpisane porozumienie o zawieszeniu broni oraz ustanowiono strefę zdemilitaryzowaną oddzielającą do dziś zwaśnione koreańskie państwa. Nigdy jednak strony konfliktu nie podpisały traktatu pokojowego, który odicjalnie zakończyłby wojnę.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.