Facebook Google+ Twitter

Korea Południowa podtrzymuje karę śmierci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-25 12:37

Amnesty International wyraziła głębokie rozczarowanie decyzją Trybunału Konstytucyjnego Korei Południowej, który dziś orzekł, że kara śmierci nie jest sprzeczna z konstytucją tego kraju. Po raz ostatni karę śmierci w Korei Południowej wykonano 13 lat temu.

Trybunał rozpatrywał kwestię zgodności kary śmierci z południowokoreańską konstytucją na wniosek rybaka, wobec którego w 2008 roku orzeczono najwyższy wymiar kary za zabicie czworga turystów. Decyzję o tym, że kara śmierci nie narusza konstytucji Korei Południowej, podjęto stosunkiem głosów 5-4. Do zniesienia kary śmierci wymagana była większość 6 głosów. Werdykt Trybunału jest ostateczny. Po raz ostatni egzekucje w Korei Południowej przeprowadzono w 1997 roku. Stracono wówczas 23 osoby. Obecnie w południowokoreańskich celach śmierci przebywa 57 osób. Amnesty International określiła decyzję Trybunału jako "krok wstecz", który godzi w wizerunek Korei Południowej na arenie międzynarodowej.

Kara śmierci utrzymana jest w państwach sąsiadujących z Koreą Południową. Według danych Amnesty International najwięcej, bo aż 70 procent ogólnej liczby egzekucji, co roku wykonywanych jest w Chinach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.