Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21224 miejsce

Koreańczyk Seong - Jin Cho zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego

20 października 2015 roku w Warszawie zakończył się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Główną nagrodę zdobył Seong - Jin cho z Korei Południowej.

Seong-Jin Cho z Korei Południowej. / Fot. www.chopincompetition2015.comW odbywającym się co pięć lat prestiżowym konkursie dla młodych pianistów wystartowało w tym roku 80, czyli połowa zgłoszonych do wstępnych eliminacji muzyków z 20 krajów. Konkursowe zmagania rozpoczęły się 3 października i miały trzyetapowy przebieg. Najliczniejszą reprezentację miała Polska (15 osób), Chiny (14 pianistów) i Japonia (12 pianistów). Popisy pianistów oceniało 17 – osobowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej – Zydroń, w którym zasiedli też zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz, Martha Argerich, Garrick Ohlsson i Yundi. To ono do finału zakwalifikowało 10 wykonawców, w tym jednego Polaka: Szymona Nehringa. Każdy z nich wykonał jeden z dwóch koncertów skomponowanych przez Fryderyka Chopina, a towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Jako ostatni zagrał (koncert e – moll op. 11) Yike Tony Yang z Kanady.

Wspomniane wcześniej jury zadecydowało, iż I nagroda w wysokości 30 tysięcy euro i złoty medal ufundowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powędruje do Seong - Jin Cho z Korei Południowej. Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy jest płyta z jego konkursowymi wykonaniami, którą 6 listopada wyda Deutsche Grammophon. Zagra on również m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Mexico City, weźmie udział w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopinowskim w Nohant oraz wielu koncertach w Polsce i na całym świecie.Szymon Nehring (Polska) - zdobywca wyróżnienia. / Fot. www.chopincompetition2015.com
II nagrodę w wysokości 25 tys. euro i srebrny medal ufundowane przez Marszałka Sejmu RP otrzymał Charles Richard - Hamelin z Kanady. III nagrodę w wysokości 20 tysięcy i brązowy medal ufundowane przez Prezesa Rady Ministrów przyznano Kate Liu ze Stanów Zjednoczonych. IV nagrodą (15 tys. euro) ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowano Erica Lu z USA, V nagrodę w wysokości 10 tys. euro ufundowaną przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy otrzymał Yike Tony Yang (Kanada), natomiast nagrodę VI (7 tys. euro), której fundatorem jest Wojewoda Mazowiecki, zdobył Dmitry Shishkin z Rosji. Pozostali finaliści (Aljosa Jurinic z Chorwacji, Aimi Kobayashi z Japonii, Szymon Nehring z Polski i Georgijs Osokins z Łotwy) otrzymali równorzędne wyróżnienia (4 000 euro) ufundowane przez Prezydent Warszawy.

Przyznano również nagrody specjalne za wykonanie poloneza (Seong-Jin Cho), mazurków (Kate Liu) i sonaty (Charles Richard Hamelin) – tę ostatnią ufundował laureat Konkursu Chopinowskiego sprzed 40 lat Krystian Zimerman. Nie przyznano natomiast nagrody za najlepsze wykonanie koncertu.
Koncert laureatów XVII Międzynarodowego konkursu Chopinowskiego odbędzie się w środę, 21.10. o godz. 19 w sali koncertowej Filharmonii Narodowej i będzie transmitowany przez TVP Kultura (zostanie on powtórzony dwukrotnie w kolejnych dniach). Organizatorem konkursu był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.