Facebook Google+ Twitter

Korepetycje – ocena polskiej oświaty

Wielu uczniów począwszy od szkoły podstawowej przez gimnazjum po szkoły średnie, a kończąc na studiach uczęszczają na zajęcia dodatkowe. Najczęściej są to zajęcia doszkalające – korepetycje mające pomóc uczniom w zdawaniu egzaminów

 / Fot. AgnieskaCel zawsze jest taki sam. Zdać egzamin końcowy na wysokim poziomie. Oczywistym jest, że uczniowie – dzieci na korepetycjach uczą się, także bieżącego materiału na szkolne zajęcia. Wszystko to jednak przekłada się w efekcie na egzaminy końcowe w szkole podstawowej i gimnazjum. Uczniowie mają również łatwiejszy dostęp do wybranej szkoły średniej, natomiast abiturientom korepetycje ułatwiają dostanie się na wymarzone studia.

Najczęściej korepetycje pobierane z języków obcych: angielskiego, niemieckiego czy francuskiego (oczywiście uczniowie pobierają lekcje dodatkowe, także z innych języków) jak również z matematyki, fizyki czy chemii. Specyfika tych przedmiotów wymaga dużych umiejętności od nauczycieli, doskonałej znajomości przedmiotu, ale także predyspozycji osobowych.
Z tym bywa jednak kiepsko. W szkołach średnich, ale i niższych – gimnazjach i szkołach podstawowych nauczyciela nazbyt lekko podchodzą do swoich obowiązków. Oczywiście każdy nauczyciel uważa, że to jego przedmiot jest królową
nauk, stawiając uczniom odpowiednio wysokie wymagania, niestety prawidłowość ta działa jednostronnie – nauczyciele niewiele wymagają od siebie. W efekcie uczniowie z lekcji, z przeludnionych klasach niewiele wynoszą, aby jednak zdać egzaminy końcowe na relatywnie wysokim poziomie uczęszczają na korepetycje.

Właściwie i prawidłowo działający system edukacji sprawia, że uczniowie nie są zmuszeni uczęszczać na korepetycje, zaś zajęcia dodatkowe odzwierciedlają ich rzeczywiste zainteresowania, nie wymogi egzaminacyjne w poszczególnych szkołach. Diagnoza polskiego systemu oświaty jest nie najlepsza. Dopóki jednak stan obecny nie zostanie poprawiony (co oczywiście zależy od właściwych ministerstw) uczniowie nadal będą zmuszeni dokształcać się poza szkołą – w formie korepetycji. Zdarza się czasem, że uczniom lekcje dodatkowe nie są potrzebne, natomiast udział w korepetycjach ma charakter prestiżowy. Jednak wcześniej czy później diagnoza systemu okaże się właściwa.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.