Facebook Google+ Twitter

Korespondencja z antyczną rzeźbą grecką

Malarstwo niezwykle przestrzenne, stworzone z kilku płaszczyzn, wypukłości i załamań kamienia. Całość pociągnięta lekkością pędzla w tonacji wyciszonych barw, z wykorzystaniem kilku źródeł światła - ujawnia cechy płaskorzeźbionego marmuru.

Piotr Pawiński stworzył niesamowity cykl prac, łączących formę malarską i rzeźbiarską. Wybierając motyw starożytnej rzeźby greckiej chciał na nowo przywrócić do życia greckie rzeźby antyczne, które są najwyższym wyrazem harmonii i piękna w sztuce. Artystę uwodzi kamień. Jego struktura to niekończące się zróżnicowanie formy, które pragnie wydobyć za pomocą farb olejnych i pędzla.

Jedna z prac Piotra Pawińskiego.Posągi greckie naznaczone upływem czasu są dla niego modelami. Modelami, którym tworzy oryginalny portret. To wysoce pionierskie posunięcie w sztuce malarskiej. Samo zmierzenie się z doskonałą formą i pięknem rzeźb antycznych świadczy o wysokim warsztacie technicznym artysty. W sztuce starożytnych Greków wszystko jest odpowiednio wyważone i doskonałe: minimum środków wyrazu, maksimum ekspresji. Taki sam efekt zdołał osiągnąć Piotr Pawiński.

Jako artysta-plastyk współpracował z Muzeum Narodowym, wykonując na zamówienie kopie dzieł dawnych mistrzów. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i w zborach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu, Południowej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 2004 roku mieszka i tworzy w Warszawie. Wystawę prac artysty można oglądać w dniach 25 października - 30 listopada w Galerii Sztuki BP, przy ul. Grójeckiej 40a w Warszawie. Galeria jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11 - 19. Wystawa jest połączona ze sprzedażą prac artysty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.