Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

507 miejsce

Kornik ostrzy sobie zęby na sosny z Jaty

Samiec ma po trzy zęby na każdej z pokryw, z których dwa są stożkowate, a trzeci duży, wyraźnie rozdwojony na końcu. Samica ma ząbki zredukowane, stożkowate gotowe do użycia zarówno w dzień, jak i w nocy...

 / Fot. Jerzy KirzyńskiOd zeszłego roku mamy poważny problem z kornikiem ostrozębnym, który zasiedla sosny i w krótkim czasie  / Fot. Jerzy Kirzyńskidoprowadza do ich obumarcia- poinformowało Nadleśnictwo Łuków. Na szczęście udało się bardzo szybko zlokalizować ognisko gradacyjne na obrzeżach Jaty.

Zwiększające się zagrożenie jest wyzwaniem dla pracowników Nadleśnictwa.

 / Fot. Jerzy Kirzyński-Mamy dwadzieścia ognisk występowania tego szkodnika - powiedział nam nadleśniczy Grzegorz Uss. - Zmuszeni jesteśmy do sanitarnego zrębu sosen na powierzchni około 1,5 ha.

Regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie wydał zgodę na usunięcie drzew zaatakowanych przez owada, co ma na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się kornika ostrozębnego na obszarze całego rezerwatu.

Jedyną metodą zwalczania szkodnika jest wycinka zaatakowanych przez niego drzew i jak najszybsze pozbycie się ich z zagrożonego terenu.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiMamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się zapobiec dalszemu rozwojowi gradacji.

Przez cały czas będziemy monitorować stan sosen w rezerwacie, na granicy rezerwatu rozstawione zostaną pułapki do odłowu kornika ostrozębnego.

Prawdopodobną przyczyną wystąpienia chrząszcza jest osłabienie starszych sosen na skutek suszy i obniżania się wód  / Fot. Jerzy Kirzyńskigruntowych.

Leśnicy zaplanowali wiele prac związanych z małą retencją, co przyczyni się do uwilgotnienia terenu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Hajze na brzydkiego kornika nawet nie wiem jak wyglada bo siedzi pod kora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrzej że nie jodła, która w jacie jest chroniona ponieważ występuje w tym miejscu naturalnie, poza obszarem występowania. Wstrętny minister ,który tnie i zabija co popadnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.