Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19793 miejsce

Kornwalia - najpiękniejsze miejsce w Anglii

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-05-21 16:06

Pogoda dopisuje, a wyjątkowo uśmiechnięci i przyjaźni mieszkańcy umilają czas pogawędką, zarówno przy porannej kawie, jak i przy wieczornym piwie. Kornwalia - chyba najbardziej urokliwe miejsce w Anglii.

Przylądek Lands End, Kornwalia / Fot. Izabela NowakPodróż po lewej stronie drogi zaczynamy w Dover, mijając strome klify kierujemy się na zachód. Drogą M20 w ciągu trzech godzin dojedziemy do miasteczka Salisbury gdzie w odległości 13 km znajduje się słynne Stonehenge (ze staroangielskiego „zawieszone kamienie”). Zjawiskowe, megalityczne bloki pochodzą z epoki brązu oraz neolitu. Najstarsze megality w Stonehenge datuje się na ponad 3000 lat! Tajemniczy krąg budzi wiele sporów wśród badaczy na całym świecie. Wielu zadaje sobie pytanie czy miejsce pełniło rolę sanktuarium czy może obserwatorium, dlaczego powstało właśnie w tym miejscu i jaką technologią kamienie zostały przetransportowane i ułożone.

W okolicy znajduje się równie tajemnicze i stare Woodhenge. Atrakcja nie jest tak widowiskowa jak Stonehenge jednak dla pasjonatów starożytności będzie równie ciekawym miejscem. W drodze do Stonehenge niesłusznie omijana jest starożytna osada Old Sarum znajdująca się w północnej części miasteczka Salisbury. Zielone wzgórze z ruinami fortu i pięknie utrzymanym zielonym terenem to idealny punkt widokowy, jak również wspaniała okazja do zaczerpnięcia wiedzy o bogatej historii mieszkańców tych terenów sprzed setek i tysięcy lat.

Kontynuując podróż na zachód teren staje się coraz bardziej pagórkowaty, uliczki bardziej Stonehenge, Wiltshire, pod Anglią / Fot. Izabela Nowakkręte, pojawiają się rozległe wrzosowiska i nawet można spotkać naturalnie palmy, co świadczy o coraz łagodniejszym klimacie, który często porównywany jest do panującego w południowej Francji. Dojeżdżając do Exter kierujemy się na północ i zaczynamy krętą podróż wzdłuż wybrzeża. Kornwalię najlepiej zwiedzać objeżdżając jej tereny dookoła wzdłuż linii brzegowej. Pierwszym przystankiem jest urokliwe miasteczko Bude leżące przy ujściu rzeki Neet. Wyjątkowa budowa klifów nie spotkana w innych rejonach Kornwalii, najwyższy klif w Kornwalii - Henna oraz ozdobiona bajecznymi formacjami skalnymi plaża Sandy stanowią niezapomniane widoki.

Dalej wzdłuż wybrzeża dojedziemy do Tintagel gdzie dumnie wznosi się legendarny zamek w którym urodził się waleczny król Artur, dorastający pod czujnym okiem czarnoksiężnika Merlina.
Z Tintagel już niedaleko do stolicy surferów - Newquay, która kusi dziesięcioma rozległymi, piaszczystymi plażami. Miasteczko tętni życiem. Pełno tu restauracji, pubów i sklepików z pamiątkami czy np. lokalnym przysmakiem fudge, a ulicami spacerują zrelaksowani i uśmiechnięci surferzy, których zmagania z falą można podziwiać z licznych kawiarenek z widokiem na ocean.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.05.2010 10:54

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

i teraz lepiej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.05.2010 15:53

z nieznanych mi przyczyn zdjęcia nie pojawiły się w materiale :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 za bardzo ciekawy rzetelny opis i praktyczne wskazówki, poza tym lubię takie klimaty.

Antoni, masz rację z tymi fotkami, ale może Izabela ich po prostu nie zrobiła. A może galerię przygotowuje?

PS Jeździliśmy po Anglii i Walii wynajętym samochodem i był to dobry pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.05.2010 20:37

Wszystko ładnie, pięknie, ale nie ma fotografii. Sam opis nie dotrze do każdego:) Przydało by się kilka fotografii z Kornwalii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.