Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1861 miejsce

Korona Królestwa Polskiego w serialu Korona Królów

Serial TVP "Korona Królów" - powstaje jako polska odpowiedź na serial turecki Wspaniałe Stulecie. Jak można rozumieć tytuł polskiego serialu który zanim został wyemitowany, budzi już takie emocje.

Korona Królów foto Marcin Makowski kadr z serialu na zdjęciu aktorka Marta Bryła official jako księżniczka Aldona Anna Giedyminówna / Fot. Marcin Makowski Postacie głównych odtwórców ról możemy zobaczyć nie tylko na udostępnionych przez TVP kadrach ale także w reportażu z planu. Dla programu "Pytanie na śniadanie" - wypowiadają się w nim kolejni aktorzy, a zwłaszcza Mateusz Król odtwórca roli młodego króla Kazimierza Wielkiego, scenarzystka Ilona Łepkowska i widzimy potężne, wielopiętrowe dekoracje wnętrza zamku króla Władysława Łokietka
https://www.youtube.com/watch?v=Q_qFTVNcVOg&t=0s

Wideoclip społecznosciowy o serialu powstał już wcześniej zmontowany przez fana serialu z kadrów z obydwu seriali i ikonografii historycznej z podkładem muzyki folkowej i pojawił się w portalu youtube
https://www.youtube.com/watch?v=LHwrFTExZsk

Producent TVP planuje w pierwszym sezonie serialu 68 odcinków 30-minutowych i rozpoczęcie emisji jeszcze w tym roku.

Akcja serialu rozpoczyna się w 1333 r. Król Władysław Łokietek, zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski, umiera. Na tronie ma zasiąść jego jedyny, żyjący syn Kazimierz. Młody król musi sprostać trudnym wyzwaniom. Także przeciwstawić się własnej matce aby móc koronować na królową swoją żonę Aldonę Anne Giedyminówną nazywaną "polską Hurrem". Jego panowanie to początek budowania potęgi Polski.
Serial ukaże nieznany dotąd, tętniący życiem Wawel, będący miejscem spotkań ludzi różnych kultur, rycerzy, ambasadorów.

Jakie będą klimaty Korony Królów już pytają fani serialu

W wideoclipie Wiesława Adamika

https://www.youtube.com/watch?v=LHwrFTExZsk
poruszona została w cytowanych dokumentach i słowach historykow średniowiecznych takich jak Janko z Czarnkowa sprawa utraty Kresów Zachodnich Rzeczypospolitej w epoce ostatnich Piastów na tronie polskim. Za czasów Kazimierza Wielkiego wzorem sąsiednich krajów rozpoczęto używanie nazwy Korona Królestwa Polskiego dla zaznaczenia że Polska nigdy się tych ziem nie wyrzekła Tytułowa Korona królów to jak mniemamy także wszystkie polskie ziemie owa Korona Królestwa Polskiego i to one są "koroną królów".

Potwierdza to odpytana przeze mnie w przeddzień konferencji Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polskiw Krakowie w dniu 18 lipca b.r. Teresa Stanek sekretarz generalna TOZKP:

"Jesteśmy obecnie w przededniu 100-lecia tych wielkich dla Narodu Polskiego wydarzeń historycznych. Organizacja podniosłych obchodów uroczystości rocznicowych wymaga pełnego naświetlenia wydarzeń minionej przeszłości. Dlatego też w przygotowanych referatach dbamy o pełną prawdę historyczną.
Serial rozwijany pod symbolem korony królów polskich pokazać ma fakty z dziejów Narodu Polskiego pod rządami głów koronowanych czyli kolejnych królów polskich od wieku XIV - tzn. od Kazimierza Wielkiego, syna Władysława Łokietka poczynając.
Wchodzimy w atmosferę wzbudzoną przez perspektywę pokazania społeczeństwu przebiegu historii naszych losów i kontynuacji narodowej tożsamości kolejnych pokoleń.
Nawiązując do konkretnych faktów historycznych przypomnieć trzeba, że już Kazimierz Wielki w swych dążeniach wyraźnie akcentował konieczność budowy silnego państwa i polskiego i rozszerzenia jego granic zwłaszcza o włączenie rubieży zachodnich.
Po okresie zaborów podobne dyrektywy przyświecały również przywódcom niepodległościowym wskrzeszanego państwa polskiego 100 lat temu. Stały się myślą przewodnią obejmujących władzę elit.
Pragniemy jako TOZKP włączyć się w atmosferę wznieconą zapowiedzią emisji jeszcze w tym roku kalendarzowym pierwszych odcinków produkowanego przez telewizję polską historycznego serialu "

Teresa Stanek dodała jeszcze że sporo osób jest przekonanych, że to kresy wschodnie były najwcześniej w obrębie Korony Królestwa Polskiego, a przecież były nimi kresy zachodnie. Za Kazimierza Wielkiego po raz pierwszy zanegowano tezę że Polska się ich wyrzekła tymczasem nigdy tego nie zrobiła, co oznaczało że kiedyś o nie upomni się

Bohaterowie, aktorzy, fotosista

Opiekę literacką nad serialem sprawuje Ilona Łepkowska. Reżyserią zajął się Wojciech Pacyna, a autorem zdjęć jest Krzysztof Pakulski - czytamy w komunikacie Centrum Informacji TVP.
Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Wiesław Wójcik (Król Władysław Łokietek), Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław
Bogoria), Sławomir Orzechowski(Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik), Agata Bykowska (Kucharka Litewska)
Zapraszam do galerii profesjonalnych kadrów fotosów z realizowanego aktualnie serialu TVP "Korona królów". Kadr z serialu "Korona Królów" (fot. Marcin Makowski) Foto: Materiały prasowe. Poprzednie tytuły serialu "Złoty wiek", "Korona królowej".
także

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polska_hurrem_marta_bryla_i_inne_gwiazdy_w_serialu_korona_krolow_364877.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Cieszę się bardzo, że w czasie kiedy kiedy wypoczywałem w górach, toczyła się ożywiona dyskusja o kształcie serialu Korona Królów ale pod artykułem red. Adrianny Świechowskiej. Szkoda, że w ferworze dyskusji doszło do niepotrzebnej scysji. Podstawą analizy dziennikarskiej powinien być obszerny wywiad nowej scenarzystki Ilony Łepkowskiej na portalu onet.pl 1 sierpnia 2017. Wszystkie inne wywiady wyglądają jak streszczenia tego oryginalnego podstawowego wywiadu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszesz Janie

Nie obserwuję wylewającej się ze wszystkich komunikatorów toksycznej zjadliwej dyskusji i protestów obu stron tj. rządzących i opozycji.
++++

Ale musisz niestety strawic teraz jad jaki bije z wielu komentarzy nawet utytulowanych naukowo Autorow w naszym cennym portalu.
Gdzie tu rozmowa o tym jak ostatni wladca piastowski widzial upominanie sie o utracone Kresy Zachodnie. Bardzo cenne jest wsparcie organizatorskie i jakie ze strony Teresy Stanek pozyskujesz dla nawet tematyki historycznej polskiej telenoweli.
Kiedy pojawi sie Twoj komentarz o planowanej konferencji okolohistorycznej na ten temat 10 X br. w Krakowie pod Jej patronatem!

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Serial ukaże nieznany dotąd, tętniący życiem Wawel, będący miejscem spotkań ludzi różnych kultur, rycerzy, ambasadorów." - czytam z kolei w tym tekście i tez mam wątpliwości czy tak nieznany bo już serial "Królowa Bona" pokazał taki właśnie Wawel. Kogo można sie spodziewać w gronie "ambasadorów", chyba z Litwy, Wegier, z chyba Turcji nie bo stosunki dyplomatyczne nawiązano dopiero w 1414 roku.
Powstaje telenowela i taki ma czas akcji ze dopiero wiele obiektów także wawelskich dopiero zbudowano w trakcie panowania Kazimierza Wielkiego itd.
Naturalnie splecenie intrygi obyczajowej z polityczna może być ciekawe dla szerszego, jeśli dzieje sie także w kuluarach alkowy królewskiej, a sprawa zrzeczenia bądz nie zrzeczenia praw Korony do tzw. kresów zachodnich ma fundamentalne historyczne znaczenie. Także zjednywanie tzw. wyszehradzkich i litewskich sojuszy przez wielkiego polskiego króla.

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Docierają do mnie wieści z planu nawet dość miłe na przykład od mam dwóch dziewczynek grających przy serialowej mamie (Marta Bryła) jej córeczki. Dzisiaj dziewczynki wręczyły jej pięknie zapakowany urodzinowy prezencik i to zdjęcie obiegło już facebok wraz z fotkami dzieci w sukniach serialowych. Córki królowej Anny Aldony Kazimierzowej to Eżbietka i Kunegunda... Więcej takich ciekawostek w grupie fanów serialu "Korona królów" pod adresem https://www.facebook.com/groups/228379330963716/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obsada "Korony królów" też znacząca, bo obok wielu aktorów starszego i młodszego pokolenia aktorów z pięknym dorobkiem scenicznym takich Halina Łabonarska i Wiesław Wójcik są typowi o popularni aktorzy serialowi i filmowi jak Marcin Rogacewicz i Robert Gonera a wśród nich ta która ma okazję stać się perła serialu historycznego studentka wrocławskiej filii krakowskiej szkoły teatralnej - Marta Bryła.
Jutro 21 lipca młoda aktorka znana już z serialu "Na dobre i na złe" obchodzi swoje 24 urodziny! Ciekawe czy wzorem "Wspaniałego Stulecia" ekipa wręczy aktorce urodzinowy tort ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opinia Teresy Stanek z Krakowa, spiritus movens działalności Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów, dowartościowuje produkcję "Korony królów", uwypukla walory budzenia patriotyzmu w dzisiejszych pokoleniach:
"Serial rozwijany pod symbolem korony królów polskich pokazać ma fakty z dziejów Narodu Polskiego pod rządami głów koronowanych czyli kolejnych królów polskich od wieku XIV - tzn. od Kazimierza Wielkiego, syna Władysława Łokietka poczynając. Wchodzimy w atmosferę wzbudzoną przez perspektywę pokazania społeczeństwu przebiegu historii naszych losów i kontynuacji narodowej tożsamości kolejnych pokoleń."

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie bardzo interesuje jak pracuje nad swoją rolą wybitny krakowski aktor Wiesław Wójcik. Przecież postać króla Władysława Łokietka jest bardzo ciekawa. Mały jak ...łokieć ale musiał mieć posłuch. Wiesław Wójcik aby oddać charyzmę władcy i to w początkowych odcinkach serialu jako że akcja serialu "Korona królów" i zaczyna się od momentu śmierci ojca Kazimierza Wielkiego, jako aktor stanie na wyżynach swojego talentu i doświadczenia scenicznego i filmowego i młodzi aktorzy mogą się od niego wiele nauczyć. A Wójcik umie dzielić się z młodymi jednym zdaniem bo jest także w Krakowie reżyserem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam przed sobą trzecie polskie wydanie PIW-u z1967 roku książki Pawła Jasienicy "POLSKA JAGIELLONÓW" i całkowicie sie w tych czasach także burzliwych zanurzam. Nie obserwuję wylewjącej się ze wszystkich komunikatorów toksycznej zjadliwej dyskusji i protestów obu stron tj. rządzących i opozycji. Spodziewam się, że twórcy serialu KORONA KRÓLÓW by przyciągnąć wszystkich, którzy mają już dość współczesnej polityki, zajmą się wyciąganiem wniosków z historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieje że tym razem zawiąże się jakaś merytoryczna dyskusja....Ciekawi mnie zawsze sprawa tak zwanych sojuszy dynastycznych czyli mariaży między dziećmi sąsiadujących monarchii ale nie tylko dziećmi bo przecież królowa polska Jadwiga Andegaweńska poślubi Wielkiego Księcia Litewskiego Władysława Jagiełłę co da początek dynastii Jagiellonów.
Schyłek średniowiecza pokazywany w serialu "Korona królów" obfitował w ożenki dynastyczne dzięki królowi Władysławowi Łokietkowi oraz współrządzącej z nim państwem jego żony królowej Jadwigi Kaliskiej, która miała nawet własną urzędową pieczęć i mogła nadawać przywileje. Była bardzo wpływowa w swojej epoce bo czy doszłoby do tego że jej córka Elżbieta Łokietkówna zostanie królową Węgier. To dawało podwaliny pod ład krwi i poddanym poczucie stabilności i kontynuacji władzy gdy jakaś gałąź wygasała. W naszym czasach nie ma poddanych, są tzw "wyborcy i ich kartki wrzucane do urn" i jak widać po tym co się dzieje aktualnie na naszych oczach, jak za dużo tych kartek oddadzą na jedna "opcje" to niedobrze dla "opozycji" bo burzyć może stary ład. Dlatego ludzie będą oglądać seriale takie jak "Wspaniałe Stulecie" i "Korona królów" nie tylko dlatego aby zobaczyć jak świat władzy, intryg i miłości wyglądał kiedyś w dodatku ubrany w barwne kostiumy i odpocząć od bylejakości dzisiejszego świata serwowanego nam "na żywo"w mediach

Komentarz został ukrytyrozwiń

TERESA STANEK - życiorys cz.4 i ostatnia : Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP(dwukrotnie), tytuł i odznakę Budowniczego Nowej Huty, Odznakę I000 -lecia Państwa Polskiego i wiele różnych medali pamiątkowych wydawanych z okazji różnego rodzaju jubileuszów, m. in. Medal Związku Żołnierzy Wolności ze znakiem Rodła oraz The Memorial Medal „55 years to Victory on Germany”, a także takie jak np. Medal 100-lecia Polskiej Akademii Umiejętności Oznakę Honoris Gratia nadaną przez Prezydenta Miasta Krakowa.
Jest inwalidą wojennym, podporucznikiem Wojska Polskiego. Posiada status
Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.