Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6454 miejsce

Korona - symbol i tradycja

Refleksje po święcie 11 listopada. 25 lat powrotu Korony na głowę Orła Białego. Korona w PRL zniknęła pozornie, żyła swoim życiem w sercach ludzkich i nie tylko. Co symbolizuje, czym jest dzisiaj?

Symbole- godła Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniejące w latach 1569–1795 na mocy unii lubelskiej Rzeczpospolita Obojga Narodów / Fot. fot. BRKNiebawem korona na głowie Orła Polskiego będzie obchodziła 25 letnią rocznicę powrotu na państwową tarczę herbową. Polecam Historia Godła Polskiego wg Wiki
Legendę o orle Lecha znamy od dziecka jak i to, że już na denarze Bolesława Chrobrego widnieje orzeł w koronie. Ta korona przez wieki widniała na głowie orła, nawet podczas nieistnienia państwa polskiego, bo nikt orłowi korony nie zdjął.orzeł monety miedzianej / Fot. B.RomerKukulska
Gdy w 1918 roku odradzała się państwowość polska, jedynie godło nie budziło kontrowersji ani wątpliwości. Biały Orzeł w Koronie na czerwonym tle miał być godłem nawet w proponowanej monarchii polskiej. Na szczęście ten wątpliwy pomysł szybko upadł, natomiast orzeł w koronie przetrwał. Dopiero Polska Ludowa zrzuciła koronę orłowi, pozbyła go symbolu wolności, dla wielu jej brak kojarzył się z sowiecką dominacją, jak i ze zniewoleniem.
medalik z Koroną, godłami Polski i Litwy / Fot. B. R. KukulskaKorona w PRL zniknęła pozornie, żyła swoim życiem w sercach ludzkich i nie tylko. Powszechnie historię Państwa i Prawa Polskiego nazywano "Koroną". Dla historyków i prawników oraz wielu intelektualistów miała konkretne znaczenie. Oficjalnie Korona wróciła na głowę orła 31 grudnia 1989 r. ustawą z dnia 29 grudnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Według załącznika nr 1 do ustawy, polskim godłem jest biały (jednogłowy) orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo na czerwonym tle tarczy herbowej.

Papierośnica oficerska / Fot. fot. BRKKorona Królestwa Polskiego przetrwała wieki, nie tylko jako zwyczajowa nazwa państwa polskiego, także jako symbol jedności państwowej i tradycji. Polecam: Rzeczpospolita Obojga Narodów A dziś?
Co symbolizuje obecnie? jakie treści niesie w sobie godło Polski? Czym jest Korona na głowie orła dla Ciebie drogi czytelniku? Te pytania, to refleksja po obchodach 11 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Krzyż, korona, herb, sierp tatowy - to wszystko, to symbole. Dla jednych mniej, a dla innych więcej znaczące lub zdewaluowane. Człowiek zawsze miał coś, co bardziej czcił i kochał niż innego swojego pobratymca, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukoronowano orła dokładnie 25 lat temu. Jakie ma dla Was znaczenie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

i słusznie, dzięki Bogu , że nie tknięta. To symbol wolności i spójności narodowej.

Przynajmniej dla mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według mnie, wśród wielu symboli, które się zdewaluowały, co zasmuca, korona na głowie Orła Polskiego pozostała nietknięta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a przecież nawet te wybory samorządowe skłaniają do refleksji o jedności , a Korona miała w tym swoją rolę. No nic. Myślę , że pewne rzeczy, wartości symboli się zdewaluowały. Konsumpcja maszeruje zwycięsko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat godny przypomnienia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krysiu, nie jestem historykiem i to nie tekst z takimi ambicjami, ale chyba masz rację, usunę ten nadmiar.;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, po co w tytule ta grafomania?
Kilka dni temu zastępowałam chorą koleżankę. Miałam lekcję z drugą klasą. Przeczytaliśmy czytankę o symbolach. Potem słuchałam jak dzieci rozmawiały o orle w koronie. To było dla mnie bardzo wzruszające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.