Facebook Google+ Twitter

Korporacje, prawa człowieka i ubóstwo

W niektórych regionach świata wielkie międzynarodowe korporacje są potężniejsze niż rządy. Eksploatując surowce naturalne, osiągają miliardowe zyski, nierzadko z rażącym naruszeniem praw człowieka.

Firdous, Ganga, Suman, Sanjay, Firoza, Shahid and Sadanand – na zdjęciu wraz z młodszymi członkami rodziny – byli pośród wielu dzieci osieroconych wskutek katastrofy w Bhopalu. / Fot. Amnesty International

Korporacje, prawa człowieka i ubóstwo


20 kwietnia 2010 eksplozja na platformie wiertniczej Deep Water Horizon należącej do koncernu BP doprowadziła do ogromnego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej. Katastrofa spowodowała zagrożenie dla środowiska oraz duże straty finansowe. Straty w przemyśle turystycznym Florydy szacowane są na ok. 3 miliardy USD, a w rybołówstwie stanu Luizjana na ok. 2,5 miliarda USD. Równocześnie od razu podjęte zostały działania w celu zatamowania wycieku. Prezydent USA Obama w telewizyjnym przemówieniu zapowiedział, że będzie się domagał od BP zrekompensowania strat poszkodowanym.

Na drugi dzień spotkał się z prezesem BP Carlem-Henrikiem Svanbergiem i dyrektorem naczelnym koncernu Tonym Haywardem, którzy po spotkaniu zobowiązali się wpłacić 20 miliardów dolarów na fundusz, z którego wypłacane będą rekompensaty za szkody, spowodowane przez katastrofę. Hayward stwierdził również, że brytyjska firma w pełni czuje się odpowiedzialna za wyciek i zapłaci za operację oczyszczania.

W tym samym czasie w regionie Delty Nigru (Nigeria) codziennie bez większej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej, miejscowych władz i z całkowitym lekceważeniem lokalnej społeczności, wielkie międzynarodowe koncerny naftowe eksploatują zasoby ropy naftowej, powodując wielkie zniszczenia środowiska, co szkodzi zdrowiu lokalnej społeczności i niszczy jej tradycyjne źródła utrzymania.


Globalizacja - wygrani i przegrani


Globalizacja przyczyniła się do niespotykanego wcześniej wzrostu siły i wpływów korporacji. Stworzyły one tysiące miejsc pracy, ale i osiągnęły miliardowe zyski. Mają one ogromny wpływ na życie i prawa, zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Często, jak w przypadku tworzenia nowych miejsc pracy, jest to wpływ pozytywny. Działalność firm zwiększa dochód państw, który następnie może być wykorzystany np. do finansowania podstawowych świadczeń socjalnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

bardzo ważny temat, szkoda, ze tak rzadko poruszny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy i przemyślany artykuł.
Taka uwaga ode mnie:
Globalizacja służy obniżaniu kosztów przez wielkie koncerny. Koszty obniża się po to aby zarobić jeszcze więcej ale również po to aby cena detaliczna była niska. Dla nas jako konsumentów niska cena jest bardzo ważna, dlatego jesteśmy po części również odpowiedzialni za to co się dzieje w krajach trzeciego świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy, dobrze opracowany artykuł. Miejmy nadzieję, że sytuacja biednych ludzi poprawi się. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.