Facebook Google+ Twitter

Korupcja w administracji publicznej. Łupem urzędników padło 5 mln złotych?

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i szef CBA Paweł Wojtunik zgodnie uważają, że ujawniona dotychczas skala korupcji w administracji publicznej jest gigantyczna i przerosła ich najśmielsze oczekiwania. Łupem skorumpowanych urzędników mogło paść nawet kilka miliardów złotych.

Szef MSW Jacek Cichocki / Fot. Kimodin/wikimedia/CC-BY-SAKorupcyjna afera rozpoczęła się od ujawnienia przekupstwa w Centrum Projektów Informatycznych byłego MSWiA. W październiku ubiegłego roku aresztowany został jego szef Andrzej M. i jeszcze sześć osób, a w 2012 roku zatrzymano szefów sprzedaży IBM i HP. Szacuje się, że łapówki mogły wynieść nawet 5 mln zł.

Dochodzenie prowadzone też jest m.in. w sprawie informatyzacji służby zdrowia, policji, ZUS, ARiMR i straży pożarnej. Kontrakty w tych instytucjach wynosiły kilkadziesiąt miliardów zł, a skorumpowani urzędnicy mogli przyjąć łapówki w wysokości nawet 10 proc. ich wartości. Reporterzy rp.pl ustalili, że w aferę zamieszani są wysoko postawieni urzędnicy, a ponieważ duża część projektów była finansowana ze środków unijnych, budżet państwa będzie musiał je zwrócić.

Śledczy źródeł korupcyjnego mechanizmu upatrują jeszcze w latach 90. podczas informatyzacji ZUS. Były jego prezes Paweł Wypych twierdzi, że umowa z Prokomem była tak sformułowana, że nie można było od niej odstąpić, a od każdej aktualizacji programów firma brała dodatkowe pieniądze. Ten proceder istniał także w innych instytucjach publicznych, a skorumpowani urzędnicy brali za to gigantyczne łapówki. Według prokuratury i CBA wartość takich kontraktów była nawet dziesięciokrotnie zawyżana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 09.03.2012 14:25

co to jest łapówka czy może być legalna ? nie !!to paranoja... przekupuje sie urzędnika by wybrał taką opcje która może być szkodliwa dla panstwa i najczęściej jest a więc przepłacona umowa i to wielokrotnie ... to tworzy mafijne struktury w państwie to bandytyzm w białych rękawiczkach!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
020203
  • 020203
  • 08.03.2012 20:09

Łupem padło.........-ukradli, czy co. Autorze przepisuj starnniej. DO przepisywacz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 08.03.2012 19:35

A kiedy powiedział śp Paweł Wypych ? Może mi autor wytłumaczy o co chodzi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieliśmy w ogóle jakiś rząd, za którego czasów nie było przekrętów? Może po prostu uznać to za normę tak jak np w Szwajcarii gdzie danie łapówki jest legalne? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.