Facebook Google+ Twitter

Korupcja w Parlamencie Europejskim. Przyłapano trzech europosłów

Trzech eurodeputowanych z Austrii, Słowenii i Rumunii zamieszanych jest w aferę korupcyjną w PE. Za duże pieniądze byli w stanie sprzedawać poprawki do unijnego prawa. Polacy także dostawali propozycje współpracy, ale z nich nie skorzystali.

Ernst Strasser / Fot. Hannes Sallmutter, GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation, http://pl.wikipedia.org/w/Deputowanych zdemaskował brytyjski dziennik "Sunday Times", który w niedzielę opublikował obciążające trzech europosłów materiały. Deputowani o których mowa to były minister spraw zagranicznych Słowenii Zoran Thaler, były wicepremier Rumunii Adrian Severin i były minister spraw wewnętrznych Austrii Ernst Strasser.

Wpadli oni w pułapkę dziennikarską. Jak podaje dziennik mogli doprowadzić do przyjęcia w PE poprawek legislacyjnych napisanych wg. preferencji lobbystów za nawet 100 tys. euro.
Dziennikarze z "Sunday Times" skontaktowali się z ok. setką deputowanych i nagrali tych, którzy jak podaje TVN24.pl "szli na daleko idącą współpracę". Ernst Strasser i Zoran Thaler poddali się do dymisji, a Adrian Severin dobrowolnie zawiesił swój mandat.

Jerzy Buzek: nie ma tolerancji dla korpucji w Parlamencie Europejskim

Wnętrze Parlamentu Europejskiego w Strasburgu / Fot. JLogan, własność publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:EP_Strasbourg_hemicycle_l-gal.jpg&filetimestamp=20070902100528W niedzielę opublikowane mają zostać nazwiska innych europosłów, których przyłapał "ST". Wśród nich nie ma Polaków, ale i ci otrzymywali propozycje korupcyjne.
"Zaoferowano mi pracę - jak się później okazało, płatną pracę w ich firmie. Zwróciłem wtedy uwagę na konflikt interesów" mówi Konrad Szymański, eurodeputowany PiS w rozmowie z TVN24.pl.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek skierował sprawę do unijnego biura do walki z nadużyciami.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To już znamy. TYLKO RYBA NIE BIERZE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.